Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürt siyasetçi, yazar ve çevirmen Munzur Çem’in (Hüseyin Beysüken) yaşamını yitirdiğini duyurdu.

KSP’nin sosyal medya hesabında Kürtçe yaptığı açıklamada, “Değerli arkadaşımız yazar ve araştırmacı Munzur Çem maalesef vefat etti. Çok üzgünüz. Kürt halkının, ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Onun emeğini hiçbir zaman unutmayacağız. Daima gönlümüzde ve mücadelemizde yaşayacak" denildi.

MUNZUR ÇEM HAKKINDA

Munzur Çem, 1945'te Bingöl’ün Kiğı ilçesinde doğdu. Gerçek adı Hüseyin Beysülen olan Çem, ortaokulu Dersim Nazimiye’de okudu. 1966’da Diyarbakır Sağlık Kolejini bitirdi.

Sağlık memuru olarak çalışırken Özel Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu'nun gece bölümüne devam etti ve 1971’de buradan mezun oldu. 1980’e kadar Sayıştay’da denetçi olarak çalıştı.

1984 yılında İsveç’e yerleşti. Özgürlük Yolu adlı dergideki yazılarında Hüseyin Toprak ve Ahmet Taş imzalarını da kullandı.

1970'lerin başlarından itibaren yazma denemelerinde bulunan Munzur Çem, 1975 yılında yayına başlayan aylık Özgürlük Yolu dergisi ile 1987'de çıkan 15 günlük Kürtçe-Türkçe Roja Welat gazetesinde yazmayı sürdürdü.

1980 askeri darbesinden kısa bir süre önce, politik faaliyetleri ve yazılarından dolayı polis tarafından aranınca yurt dışına çıktı. 1980 sonlarından 1983 sonuna kadar bir yandan Almanya'da yayınlanmakta olan aylık Dengê KOMKAR gazetesi redaksiyon sorumlusu olarak çalışırken bir yandan da politik faaliyetlerine devam etti. 1984 yılının ilk aylarında ise İsveç'e yerleşti.

Döneme göre değişik takma adlar kullanarak şu ana kadar yayınlanmış bir çok kitabı, broşürleri ile çeşitli dergi ve gazetelerde çıkmış çok sayıda makalesi var. Son yıllarda Zazaki ile ilgili çalışmalara daha çok zaman ayıran Çem, bu alanda çalışma yapan Stockholm Grubu içerisinde yer alarak İsveç`te yayınlanmakta olan Kirmancki kültür dergisi Vate`nin çalışmalarına aktif olarak katıldı. Zazaki gramer kitabı da yazan Çem, Kurd-PEN'in kurucu üyelerindendi.

Eserleri: Gülümse Ey Dersim (3 cilt), İsyana Çağrı, Ekmeği de Yaktılar, Ormanın Dili, Türkiye Kürdistanı - Ekonomik ve Sosyal Yapı (Ahmet Taş adıyla), Dünü ve Bugünüyle Gerikalmışlık Sorunu (Mirzali Çimen adıyla), Alevilik Sorunu ve Dersim Ayaklanması Üzerine, Kürtçe (Zazaki)-Türkçe Sözlük ve Hüseyin Akar Dersim’den Portreler.