Yönetmen Aram Gülyüz hayatını kaybetti

Gülyüz, yönetmen ve yapımcı olarak çok sayıda filme imza atmıştı

Yönetmen Aram Gülyüz hayatını kaybetti

Ermeni sanatçı Aram Gülyüz hayatını kaybetti. Yapımcı ve yönetmen Gülyüz, 200’e yakın film ve diziye imza attı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre yapımcı ve yönetmen Aram Gülyüz, yaşamını yitirdi. Gülyüz, Ayşecik film serisinden, Yasemince’ye kadar 200’e yakın sinema filmi ve dizinin yönetmenliğini üstlenmişti.

ARAM GÜLYÜZ KİMDİR?

Aram Gülyüz, 1931 yılında İstanbul, Şişli’de doğdu. Koleji bitirdikten sonra İngiltere’ye gitti. Electric and Musical Industries Ltd. (EMİ) Şirketi’nin Londra’daki temsilciliğinde dört yıl televizyon kursu gördü. Askerden dönünce (British Airways) İngiliz Havayolları’nda memur olarak çalışan Aram Gülyüz, Halit Refiğ’in teşviki ile 1958 yılında Metro Film’i kurarak, yapımcı olarak sinemaya girdi.

Kendi şirketinde ilk olarak Türk-Alman ortak yapımı olan “İstanbul Macerası” filminin yapımcılığını üstlendi. Bu ilk filminde yabancı oyuncular Carl Möhner, Eva Palmer, Bianca Breneca ve Türk oyuncular Sadri Alışık, Orhan Günşiray, Öztürk Serengil oynamıştır. 1960 yılında senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını da üstlendiği “Sensiz Yıllar” adlı sinema filmi ile de yönetmenliğe başlarken filmde Metin Serezli başrolde oynadı.

Türker İnanoğlu’nun yapımcısı olduğu birçok komedi türü TV dizilerinin yönetmenliğini yaptı. 1987 yılında başrollerinde Banu Alkan ve Salih Güney‘in oynadığı “Afrodit” adlı sinema filminin asıl yönetmeni Remzi Jöntürk, bir trafik kazası sonucu yapımcısı Halis Şenol’la birlikte yaşamını yitirince, çekime Aram Gülyüz devam etti.

70’li yıllarda “Benim filmlerim, müstehcen fıkralar gibiydi, pornografik değildi!” dediği başrolünde Feri Cansel, Mete İnselel ve Salih Güney‘in oynadığı “Hasan Almaz, Basan Alır” gibi erotik filmler çekti.

1996 yılında yapımcılığını Türker İnanoğlu‘nun yaptığı “Tatlı Kaçıklar” adlı diziyi çekti. Dizide Mehmet Ali Erbil, Yalçın Menteş, Buket Dereoğlu, Dursun Ali Sarıoğlu, İsmet Ay, Erol Günaydın, Pelin Körmükçü, Kayhan Yıldızoğlu oynadı.

2014 yılında yönetmenliğini yaptığı “Zaman Makinesi 1973” adlı sinema filminde Gürgen Öz, Seda Bakan, Mustafa Uzunyılmaz, Zihni Göktay rol aldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER