Yenidoğan bebeğin dini de formda

'Yenidoğan tarama formları'na eklenen maddeler tepki çekti; maddelerin mahremiyeti korumayacağı söyleniyor...

Yenidoğan bebeğin dini de formda

Yenidoğan bebeklerin hastalığı olup olmadığının anlaşılması için yapılan 'yenidoğan tarama formları'na yeni eklenen maddeler tepki çekti.

Formlarda "Baba TC kimlik numarası, çocuğun evlilik içi ya da dışı olup olmadığı ve çocuğun dini" gibi alanların doldurulması isteniyor.

'BEBEĞİN DİNİ' KISMINA SADECE İSLAM VE MUSEVİ YAZILABİLİYOR

Radikal'de yer verilen habere göre, İstanbul Tabip Odası, dün bu durumun hasta mahremiyetinin ihlal edileceği anlamına geldiğini söyledi. Ancak o formlarda dikkat çeken bir ayrıntı daha var. O da 'bebeğin dini' kısmında doldurulması gereken bölüme ancak İslam ve Musevi yazılabileceği...

Sadece 6 harfin yer alabileceği alana 'Hristiyan' yazılamıyor mesela.

"Yenidoğan Tarama Formları’na eklenen bazı maddelere ilişkin" dün düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul Tabip Odası Üyesi Feray Kara, Yenidoğan Taraması’nın, doğumsal metabolizma hastalıklarının bir kısmında erken tedavi ile geriye dönüşümü olmayan kalıcı hasarların ya da ölümün önlenmesi için yapıldığını anlattı.

T.C. KİMLİK NUMARASI, EVLİLİK DIŞI ÇOCUK VE ÇOCUĞUN DİNİNİN BİLDİRİLMESİ GEREKİYOR

Tarama programının Türkiye’de devlet sorumluluğunda yürütüldüğünü aktaran Kara, bu yenidoğan tarama formlarında eski formlardan farklı olarak baba "TC kimlik numarası, çocuğun evlilik içi ya da dışı olup, olmadığı ve çocuğun dininin" de bildirilmesi istenen bilgiler arasında yer aldığını söyledi. Kara, "Üstelik babanın TC numarası verilen formda kayıt edilmesi zorunlu alan haline getirilmiştir," diye belirtti.

"CİNSİYETÇİ BİR UYGULAMA VE EVLİLİK DIŞI ÇOCUK OLAMAYACAĞININ İLANI"

Kara, her çocuğun yenidoğan taramasından yararlanması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Hiçbir veri çocuğun doğmuş olması dışında, zorunlu tutulamaz. Çocuklar, babalarının varlığı veya resmi bir evlilik içinde doğmuş olmalarına göre ayrılamaz. Diğer yandan sağlık çalışanları ve hekimler mesleğin icrası ile ilgili etik kuralları gereği yansız olmak ve hastalarına ait bilgileri sır olarak saklamak zorundadırlar. Babanın kimlik numarası, bebeğin resmi bir evlilikte doğup doğmadığı tıbben gerekli olmayan bilgilerdir. Kaldı ki, yenidoğan bebeği ve doğum yapan kadını sağlık hizmetleri için bir baba T.C. numarasına zorlamak aynı zamanda cinsiyetçi bir uygulamadır. Kadınların, evlilik dışında çocuk sahibi olamayacaklarının ilanıdır."

"MAHREMİYETİN KORUNMAYACAĞININ AÇIK GÖSTERGESİ"

Sağlık Bakanlığı’nın, konuyla ilgili talebin Nüfus İdaresi’nden geldiğini söylediğini kaydeden Kara, "Sağlık Bakanlığı’na emanet edilen bilgilerin, Sağlık Bakanlığı tarafından saklanmasını istemek, tüm yurttaşların hakkıdır. Bu açıklamalar, mahremiyetin ve gizliliğin korunmayacağının açık göstergesi, elektronik verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılacağının aleni deklarasyonudur" dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören de, taramaların yapılmasının zorunlu olduğunun altını çizerek, "Eskiden beri doldurulmakta olan bir form şekli varken, yeni değişiklikte bebeğin dininin ne olduğu, evlilik içi mi, yoksa evlilik dışı mı doğduğu ve mutlaka babasının T.C. numarasının zorunlu olarak isteniyor olması, ister istemez bu kayıtların başka bir takım amaçlarla yapılmak durumunda olduğunu akla getiriyor. Bunun haklı bir gerekçesi olmadıkça bu bilgilerin bu şekilde doldurulmasının sakıncalı olduğu ve hasta mahremiyetini ihlal etme anlamına geldiğini söylüyoruz" diye konuştu.

Gören, değişikliğin son bir kaç aydır uygulanmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2013, 18:41
YORUM EKLE