Yeni Zelanda 60 yıllık UFO belgelerini açıkladı

Yeni Zelanda Savunma Gücü, son 60 yıldır gizli tutulan UFO belgelerini bugün açıkladı. Belgelerde yer alan birbirinden ilginç “uzaylılarla karşılaşma vakasında”, ayak numarası 440 olan uzaylılar bile bulunuyor.

Yeni Zelanda 60 yıllık UFO belgelerini açıkladı

Gizliliği kaldırılan belgelerde, Tanımlamayan Uçan Cisim’lerin (UFO) ve onları kullanan Dünya dışı varlıkların neye benzediğine dair oldukça net ifadelerin yanı sıra, kulağa çılgınca gelen tanımlar var.

 

Belgelerde UFO’larla karşılaştıklarını anlatan insanlar arasında hava kuvvetlerine bağlı personel, yolcu uçağı pilotları ve uçaklarda bulunan yolcular bulunuyor. Hatta, bu kişilerin arasında dönemin Yeni Zelanda başbakanlarından biri de yer alıyor.

 

Savunma Gücü, yaklaşık iki bin sayfadan oluşan ve 1950’li yıllara kadar uzanan belgeleri 2050 yılına kadar açıklamayacaktı. Ancak bilgi özgürlüğü yasaları altında belgelerin gizliliği ortadan kalktı.

 

ÇİZİMLERDE NELER VAR

Görgü tanıklarının çizdirdiği uzaylı resimlerinden birisi, insana benzeyen, gümüş-metal görünümlü bir elbise giyen; geniş bir kemer ve başlık veya miğfer takan bir varlığı tasvir ediyor.

 

1955 yılında hükümete mektup gönderen bir görgü tanığı ise “çok sayıda” uçan daire gördüğünü belirtiyor. Görgü tanığı, “Ben ve yeğenim bir uçan dairenin yerden havalanmasına tanık olduk” ifadesini kullanıyor.

 

Belgelerdeki en detaylı bilgiler ise uçuşları esnasında gökyüzünde esrarengiz ışıklarlardan bahseden pilotlara ait. Pilotlar, haritalar, konumlandırma verileri ve çizimlerle gördükleri ışıkları belirtmeye çalışmış.

 

ÇÖZÜLEMEYEN SIR

Yeni Zelanda’nın en esrarengiz UFO hadiselerinden biri, Aralık 1978’de yaşandı. Bir kargo uçağındaki mürettebat, İzlanda’nın Güney Adası kıyılarındaki Kaikoura Adası’nın üzerinde çok sayıda parlak ışıkla karşılaştı.

 

Yaşanan olay, Yeni Zelanda Televizyonu çekim ekibi tarafından kaydedilen bulanık görüntülerle desteklendi. Ayrıca, radarlarda çok sayıda esrarengiz cisim tespit edildi ancak bu cisimler mürettebat tarafından gözlenmedi.

 

Belgeler, Kaikoura hadisesine, dönemin Başbakanı Robert Muldoon’un özel bir ilgi duyduğunu belirtiyor. Araştırmacılar, mürekkep balığı avlayan bir teknenin ışıklarını sorumlu tutsa da, olay hiçbir zaman aydınlatılamadı.

 

Bu olayı inceleyen UFO araştırmacısı Suzanne Hansen, “Bu kesinlikle açıklayamadığımız bir olay” dedi. Hansen, “Ne olduğunu bilmiyoruz anca bu kesinlikle tanımlanamayan veya geleneksel olmayan bir şey” yorumunda bulundu.

 

Belgeler, bazı görgü tanıkları ne kadar saçma iddialarla geliyor olsa da, yetkililerin her ihbarı dikkatle değerlendirdiğini gösterdi. Değerlendirilen iddiaların birçoğu, görülen cisimlerin “Venüs, meteor, hava balonu ve hatta Ay olduğu” gerekçesiyle göz ardı edilirken, bir tanesinde çok ilginç bir yorum bulunuyor:

 

“Çizimlerinize bakma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Birçok teşekkür aldılar.”

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER