Vejetaryenleri üzecek haber

Bilim dünyasından hayvan ve hayvan ürünlerini tüketmeyen vejetaryenlere kötü haber...

Vejetaryenleri  üzecek haber

Bilim dünyasından hayvan ve hayvan ürünlerini tüketmeyen vejetaryenlere kötü haber. Bazı bitkiler, yenildiklerinde çıkan "ses"i duyabiliyor ve savunmaya geçiyor.

ABD'de Missouri Üniversitesi'nden bilim insanları, bitkilerin saldırılara karşı tepki gösterdiklerini açığa çıkaran bir araştırmaya imza attı. Bazı bitkiler, saldırıdan kurtulmak için sıvı bile salgılıyor.

Araştırmaya göre, tırtılın sesini ayırt eden bazı bitkiler savunmaya geçiyor. "Arabidopsis" bitkisi, tırtılları uzaklaştırmak için daha fazla hardal yağı salgılıyor. Araştırma, bitkilerin de hayvanlar gibi dış saldırılara tepki gösterdiğini kanıtladı.

Missouri Üniversitesi'nin araştırmasına göre, bitkiler yakınlarındaki sesleri ayırt edebiliyor.

Missouri Üniversitesi Gıda ve Doğal Kaynakları uzmanı Heidi Appel daha önceki araştırmalarında bitkilerin müzik gibi akustik enerjilere nasıl tepkiler verdiğini araştırdıklarını söyledi.

Şu anda yaptıkları araştırmaların ise, ekolojik titreşimlere verilen tepkiyi görmek olduğunu söyleyen Appel, "Beslenme titreşimleri bitki hücrelerinin metobolizmasını değiştiriyor. Saldırıya uğradıklarını düşünen bitkiler tırtılları kendilerinden uzaklaştırmak için savunmacı davranıyor’’dedi.

Biyoloji bölümünden Rex Cocroft’la birlikte yürütülen çalışmada, tırtıllar "Arabidopsis" adlı hardal ve lahana gibi turpgiller familyasından olan bir bitkiye yerleştirildi.

Tırtılların hareketlerine verilen tepkilerse lazer ve yansıtıcı küçük bir parça aracılığıyla takip edildi.

Üzerine tırtıl konulan bitkilerin tepkileri kayıt altına alındı. Bu sürecin ardından tırtıllar bu sefer hem yedikleri bitkilere hem de yeni bitkilerin üzerine konuldu.

Alınan sonuca göre, önceden yenilen bitkiler daha çok hardal yağı salgılayarak tırtılları kendilerinden uzaklaştırmaya çalıştı.

Araştırmacı Rex Cocroft bitkilerin etraftaki rüzgar titreşimlerinden etkilenmeyip, beslenme titreşimlerine tepki gösterdiğini söyledi.

Rüzgar titreşimine maruz kaldıklarında hardal yağı salgılamasında artış görülmediğini belirten Cocroft, "Bu olay bitkilerin beslenme titreşimlerini çevrelerindeki diğer faktörlerden ayırt edip tepki gösterebildiklerini açığa çıkardı’’dedi.

Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen "Oecologia" adlı İngiliz dergisinde yayımlanan araştırma, hayvanlar gibi bitkilerin de dış etkenlere karşı tepki gösterdiğini ortaya koydu. (NTV)

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 17:16

YORUM EKLE
YORUMLAR
disco
disco - 6 yıl Önce

öncelikle öğreniniz, vejeteryanlar hayvan ürünü yemez diye bir şey yok. onlar veganlardır. ayrıca veganlar kökü olan bitkiyi ve dalında duran meyveyi de yemezler. ürünü yemeden önce bitkinin tamamen hazır edip sunmuş olmasını beklerler. vejeteryanlar et yemez ama her türlü bitkiyi ve hayvan ürününü tüketirler.

bu bir tavır ya da filozofik bir açılım değildir. buna mana bulmak ya da savaş açmak için erguman bulma çabasına girmek zorunda değilsiniz. siz istiyorsanız babanızı bile yersiniz ve eğer o istemiyorsa su bile içmez kime ne... sonuçta vegan ya da vejeteryan yaşayanların doğru beslendikleri takdirde ne derece sağlıklı oldukları et ile beslenenlerin de doğru beslenmedikleri zaman ne derece sağlıksız oldukları ortada. kişi kendi ihtiyacını bildikten ve giderdikten sonra gerisi boştur.

Can
Can - 6 yıl Önce

bazı bitkiler dedikleri zaten yenilen bitkiler değil. çok gelişmiş et yiyen, böcek yiyen bitkilerden bahsediyorlar. bunun dışında gene bilim dünyasının hayvansal ürün endüstrisini desteklemek için oraya attıkları yanıltıcı noktalara bakcak olursak bitkilerin kesilirken çıkardıkları elektrik akımına bazı makinalarla etkileşimde bulunarak bu elektrik akımlarını sese çeviriyorlar. olay şu ki doğadaki her maddede elektrik akımı yüklüdür neyi kırarsan kesersen oraya bir elektrik yükü açığa çıkar ve bunlarada aynı makinalar yardımı ile etkide bulunursan gene ses frekansları ve peak ler alabilrsin. bitkilerin acı çektiğini ortaya çıkarıp hayvansal ürün endüstrisine hizmet etmek amacı ile tonlarca para harcıyorlar o zaman demiri demire sürterken çıkan ses bence hepsinden daha acıklı ve rahatsız edici. demir kullanmayalım. bir naylon yada plastik yanarken de sesler çıkar ortaya ve naylon ve plastik büzüşür lütfen bu ürünleri de kullanmayalım. daha da önemlisi hem et hemde bi̇tki̇ yi̇yen bi̇ri̇

can
can - 6 yıl Önce

bir de vejetaryen yazmayı öğrenin önce.

club
club - 6 yıl Önce

...veganlar kökü olan bitkiyi ve dalında duran meyveyi yemez diye bişey yok, ben berlinde yaşıyorum, 15 senelik veganım ve böyle bir şey duymadım, mantıklı da değil zaten.

AgentM.
AgentM. - 6 yıl Önce

...son yazdığın 'erguman' dışında doğru da.. veganlar hakkında okumanı öneririm, bir yanlışlık olmuş orda. fruitarianlarla karıştırmışsın. veganlar asla hayvan ürünü tüketmezler.

AgentM.
AgentM. - 6 yıl Önce

...katılıyorum. böyle saçma bir araştırma da yazı da olamaz. et yiyen bitki var, ne yani tüm bitkiler et yermiş ooooah mı dicez bi yazı okuyup. bu yazıya yorum yazdığıma bile inanamıyorum. saçmalık.

SIRADAKİ HABER