Uyku süresi hastalıkları nasıl etkiliyor?

Bilim insanları en uygun uyuma süresini açıkladı

Uyku süresi hastalıkları nasıl etkiliyor?

Sleep dergisinin yayınladığı araştırma raporuna göre, Fin Mesleki Tıp Enstitüsü bilim insanları, çalışmadan geçirilen iş günü sayısı ile ortalama ne kadar uyudukları ile ilgili verileri karşılaştırarak en uygun uyku süresini ortaya çıkardılar.

Bilim insanları araştırmaları kapsamında 30 yaş üstü bin 875 kadın ve bin 885 erkek üzerinde anket araştırması yaparak, yatakta ne kadar süre geçirdiklerini öğrendiler.

Bilim insanları elde ettikleri anketleri Devlet Sosyal Sigorta Kurumu veritabanında bulunan onların hasta raporu aldığı verilerle karşılaştırdılar.

Günde 7-8 saat uyuyan insanların 5 saatten az veya 10 saatten fazla uyuyan insanlara göre daha az hasta raporu aldıkları ortaya çıktı. Fark 5 ile 9 gün arasında oldu.

Bilim insanları en uygun uyuma süresini ortaya çıkarırken, bu rakam erkekler için 7 saat 42 dakika, kadınlar için ise 7 saat 38 dakika olarak belirlendi.

Araştırmayı yapan kişiler bunun ortalama veriler olduğu, her kişiye ait uygun uyku süresi bulunduğu, bazıları 6 saat uykudan sonra kendini mükemmel hissediyorsa onun için endişelenecek bir şey olmadığını vurguladılar.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 16:19
YORUM EKLE