Türkiye'deki Rojavalılar ülkelerine dönüyor

Türkiye'nin batı illerinin yanısıra Mardin, Şırnak ve Urfa'da kalan Rojavalı mülteciler kaçak yollarla geri dönüşe başladı...

Türkiye'deki Rojavalılar ülkelerine dönüyor

Rojava'da El Kaide uzantılı El Nusra ile Irak Şam İslam Devleti (İŞID) mensupları tarafından Kürt ve Arapların yaşadığı köylere yapılan saldırılar sonucu can güvenlikleri kalmadıkları ve uygulanan ambargo nedeniyle topraklarını terk eden Suriyeli Kürtler, akın akın ülkelerine dönmeye başlıyor.

ANF'nin haberine göre; kaldıkları ilçelerde Kaymakamlıklara başvuran Rojavalı aileler ülkelerine dönme talebinde bulununca, polislerin denetiminde otobüslere bindirilerek sınır bölgelerine gönderildi. Aileler, burada araçlardan indirilerek askerlerin gözetiminde sınır hattını kaçak yollardan geçerek Rojava'ya geçmeye başladı. Türkiye'nin batı illerinin yanısıra Mardin, Şırnak ve Urfa'da kalan ve aralarında kadın ile çocukların da bulunduğu Rojavalı mülteciler, bu kaçak yollarla geri dönüşe başladı.

Özellikle Til Koçer'in kurtarılması ardından Türkiye'de sefalet içinde yaşayan, barınacak evleri ve işleri bulunmayan Rojavalılardan yaklaşık 5 bin kişinin şu ana kadar ülkesine döndükleri öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 19:12
YORUM EKLE