Türkiye insanı kaç saat uyuyor?

Türkiye İstatistik kurumu açıkladı

Türkiye insanı kaç saat uyuyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye insanı günde ortalama 8 saat 32 dakika uyuyor. Avrupa'da en çok uyuyan ülke ise günde 9 saat 7 dakika ile Bulgaristan.


Milliyet Gazetesi'nin haberine göre TÜİK’in, “Zaman Kullanım Araştırması 2014-2015” sonuçlarına göre uyku, gün içinde en çok zaman ayrılan faaliyet oldu. Avrupa ülkelerine ait veriler ile karşılaştırıldığında 20-74 yaş grubu için Türkiye’de yaşayan fertlerin uykuya ayırdığı sürenin (8 saat 32 dakika) birçok ülkeden yüksek olduğu görüldü. 

En çok uyuyan ülke 9 saat 7 dakika ile Bulgaristan olurken en az uyuyan ülke ise sırasıyla 8 saat 3 dakika ile Norveç.

ERKEKLER İLGİSİZ!

Öte yandan, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında 20-74 yaş grubu için Türkiye’de yaşayan kadınların hanehalkı ve aile bakımına ayırdığı sürenin hemen hemen tüm ülkelerden fazla olduğu görülürken, erkeklerin ise bu faaliyete diğer ülkelerdeki erkeklerden çok daha az zaman ayırdığı görüldü. 

Erkeklerin bu faaliyete en çok zaman ayırdığı ülkeler 2 saat 38 dakika ile Slovenya olurken en az zaman ayırdığı ülke ise 55 dakika. Kadınların bu faaliyete en çok zaman ayırdığı ülke 5 saat 20 dakika ile İtalya ve 5 saat 1 dakika ile Türkiye olurken en az zaman ayırdığı ülke ise 3 saat 42 dakika ile İsveç.
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 13:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER