"Türkiye çocuk istismarında dünya üçüncüsü"

ÇOCUKÇA Başkanı Buğra Oğuz, çocuk istismarıyla ilgili oranları araştırdıklarını ve çarpıcı rakamlara ulaştıklarını belirtti

"Türkiye çocuk istismarında dünya üçüncüsü"

ÇOCUKÇA Derneği Başkanı Buğra Kaan Oğuz, çocuğa yönelik cinsel istismar konusunda Türkiye'nin dünyada üçüncü sırada olduğunu belirtti.  

Antalya’nın Serik ilçesinde kurulan Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği (ÇOCUKÇA) tarafından Boğazkent mahallesinde bir tesiste basın toplantısı düzenlendi. 

ÇOCUKÇA Başkanı Buğra Kaan Oğuz, çocuk istismarıyla ilgili oranları araştırdıklarını ve çarpıcı rakamlara ulaştıklarını belirtti. Oğuz, "Dünyada her 5 çocuktan 2'si fiziksel, duygusal ya da cinsel istismara uğruyor veya ihmal ediliyor. Ve ne yazık ki uzmanlar cinsel istismar vakalarının ancak yüzde 15'inin adli mercilere intikal ettiğini söylüyor. Gerisinin üzeri bir şekilde kapatılıyor ve çocuklar yaşadıkları travmalarla kalıyor" dedi.

'ÜLKEMİZ  İSTİSMARDA DÜNYADA ÜÇÜNCÜ SIRADA' 

Çocuklara yönelik cinsel istismarın ilerleyen yaşlarda açığa çıkıp ciddi sorunlar yarattığını vurgulayan Oğuz, şunları söyledi: "Öyle ki yapılan araştırmalara göre istismarcıların en az yüzde 50'si çocukluğunda istismara uğramış kişiler. Halbuki istismara uğrayan çocuk bunun akabinde psikolojik destek alsa, bu travmayı atlatması mümkün, fakat çoğu olayda çocuk hiçe sayılıp olayın bir şekilde üzeri kapatılmaya çalışıldığı için mağdur bir kez daha mağdur ediliyor.

Çocuk istismarı konusunda ülkemiz ne yazık ki dünyada üçüncü sırada. Türkiye Psikiyatri Derneği yaptığı araştırmada, ülkemizde istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam her 3 çocuktan 1'i demektir. Dünyada son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı ise 250 bin civarında. Antalyamız ise Türkiye'de 4'üncü sıradadır."

KAYNAK: mezopotamyaajansı.com 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 08:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER