Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan hayatını kaybetti

İlhan, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etti...

Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan hayatını kaybetti

Tiyatro ve sinema sanatçıÇolpan İlhan, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.  İlhan’ın evinde sabaha karşı geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

İlhan 27 Temmuz pazar günü 10.30’da yapılacak anma törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığında Sadri Alışık’ın mezarının yayında toprağa verilecek.

ÇOLPA İLHAN KİMDİR?

Çolpa İlhan 1936 yılında İzmir’de doğdu.

Lise eğitimine Balıkesir Lisesi’nde başlayan İlhan Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu.

İstanbul Belediye Konservatuarı’nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu.

Bu sırada akademideki arkadaşları ile birlikte “Akademi Tiyatrosu” adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı.

1957 yılında ilk sinema filmi Kamelyalı Kadın’da başrol oynadı. Aynı yıl içinde Küçük Sahne’de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı.

Üç sezon Küçük Sahne’de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyaronun dağılması ile Oda Tiyatrosu’nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal’ın “Tersine Dönen Şemsiye” sini sahnedi.

Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer’in “Yarın Cumartesi”‘nde oynadı. Kenterler ile de “Baharın Sesi”, “Nalınlar” ve “Aptal Kız”‘da sahne aldı.

Bir süre sonra oğlu Kerem’in doğması ile tiyatroya ara verdi. 1960′ların ortasında sinema filmleri ile sanat yaşantısına geri döndü ve 300′e yakın filmde rol aldı.

1970′lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.

Çolpan İlhan, şair Attilâ İlhan’ın kızkardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık’ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık’ın annesi.

Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen oyuncu, Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin kurucusudur.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 21:26
YORUM EKLE