Süryanileri göçe zorlayan zihniyet yeniden iş başında

Milli Gazete ve Saadet Partisi Süryanilere yönelik kışkırtıcı kampanya başlattı…

Süryanileri göçe zorlayan zihniyet yeniden iş başında

Mehmet Göcekli / Demokrat Haber

 

Maruz kaldıkları baskılar sonucu binlerce yıldır yaşadıkları vatanlarından göç etmek zorunda bırakılan Süryani vatandaşlarımızdan birkaç aile tekrar doğdukları topraklara geri dönmeye başladı. Bazı dini mekanlar restore edildi. Geçmişle yüzleşebilmek ve bu toprakların solan renklerini yeniden kazanması için umut olan bu gelişmeler bazı kesimleri ise rahatsız etti. Yaşanan gelişmeleri çarpıtan ve abartan bu kesimler provokatif komplo teorileri ile yayınlara başladı.

 

BÜYÜK ASUR DEVLETİ KURACAKLARMIŞ

Saadet Partisi’nin yayın organı olan Milli Gazete’de dün yayınlanan Toprak Satışıyla Ortaya Çıkan Yeni Tehlike Midyat'a Vatikan kolonisi!” başlıklı haberde Süryaniler hedef gösterildi. Güneydoğu’da Büyük İsrail, Büyük Ermenistan, Büyük Kürdistan kurulacağı teorileri üzerine yıllardır yayınlar yapan Milli Gazete şimdi de Büyük Asur Devleti kurulacağını iddia etti.

 

Haberde şöyle dendi:

“Yabancılara toprak satışı, Güneydoğu'da Büyük Asur Devleti idealindeki Nasturi, Süryani ve Asurileri harekete geçirdi. Türkiye aleyhine Stokholm, İsveç, Avustralya ve 3 ABD Eyaletinde Sözde Seyfo (kılıçtan geçirme) Soykırım Anıtı diken Büyük Asur lobisinin Avrupa ülkelerinin desteğiyle Türkiye'de özellikle Antakya, Urfa ve Mardin'de toprak alımı için harekete geçtiği bildirildi.

 

Milli Gazete'ye açıklamalarda bulunan Araştırmacı Yazar Doğan Bekin,  tarihte Güneydoğu'dan Musul'a kadar uzanan bölgede kurulmuş olan Büyük Asur Devletini yeniden canlandırmak isteyen Nasturi, Süryani ve Asurilerin büyük çalışmalar içine girdiklerini bildirdi.

 

Doğan Bekin, "Büyük İsrail devletinin kurulması için yapılan çalışmaları herkes bilmektedir. Ancak bunu tamamlayacak bir başka önemli faktör de Güneydoğu’da Büyük Asur Devleti ile ilgili toprak satın alma ve toprakların el değiştirme süreci başlayacaktır" şeklinde konuştu.”

 

SÜRYANİLERİ GÖÇE ZORLAYAN ZİHNİYET YENİDEN İŞ BAŞINDA

Mardin Midyat’ta faaliyet yürüten Süryani Dernekler Federasyonu bu tür yayınların çoğalması üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Bizi düşündüren ve korkutan şey bu karanlık zihniyetli şovenist-faşistlerin, kardeşliği temsil eden din maskesinin arkasına saklanmasıdır. Bizler semavi dinlerin birbirine düşman olmadığına inanıyoruz. Ancak, son günlerde Milli Gazete, sanliurfa.com vb. gazete, haber portalı ve Saadet Partisi GİK üyesi Doğan Bekin gibi kişilerin yazdıkları yazılarla dinler, inananlar ve etnik yapılar arasında düşmanlık tohumları ekilmeye çalışılıyor. Ki bunları yaparken de binbir türlü yalan ve iftiraya başvurmaktan kaçınmıyorlar.

 

Biz Hıristiyan ve Müslümanlar olarak bu topraklarda 1300 yıldır bir arada kardeşçe yaşamaya çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Beklentimiz tüm inanan, demokrat ve ilericilerin oluşturulmaya çalışılan bu düşmanlığa karşı tavır göstermesi ve karanlık tüm zihniyetlere dur demesidir. Bu anlamda Süryani Dernekler Federasyonu olarak her türlü çabayı sarf edip, bu karanlık faşizan zihniyete karşı, dostluk ve kardeşliği egemen kılmaya çalışacağız.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 12:58
YORUM EKLE