Süryani Kilisesi için arazi tahsisi 'yeniymiş ve lütufmuş gibi sunuluyor'

Ve bürokrasi bir türlü 'aşılamıyor'

Süryani Kilisesi için arazi tahsisi 'yeniymiş ve lütufmuş gibi sunuluyor'

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Yeşilköy’de Süryani Kadim Kilisesi inşası için arazi tahsis edileceğini söylemesine rağmen bürokratik engellerin aşılamadığını söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Aydın Ayaydın konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Ayaydın, “Bu gayrimüslim insanlar ülkemizin eşit, değerli birer vatandaşıdır. Dolayısıyla geç kalınmış bir doğruyu yapmak ne kadar güzelse, Süryani Kadim Cemaati’ne kilise yapımı için arazi tahsisini lütufmuş gibi sunmak da o kadar haksızlıktır ve de şık olmayan bir durumdur” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Ayaydın, şunları söyledi:

* Başbakan Davutoğlu’nun Cumhuriyet tarihinde ilk defa devlet tarafından kilise inşası için arazi tahsis edileceğini söylemesine rağmen, arazinin zaten 2012’de aynı amaç için Süryani cemaati yetkililerinin başvurusu üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce tahsis edilmiş olmasına rağmen, kilise projesi yıllardır Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay alamamıştır. Başbakan’ın haberi bile yok demek!

* Sayın Başbakan daha önce yapılmış bir tahsisi yeniymiş gibi mi sunmaktadır?

*Söz konusu kilise projesi için Anıtlar Yüksek Kurulu’na yapılan başvuru bugüne kadar neden sonuçlandırılmamıştır, gerekçesi nedir?

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 09:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER