Son 20 yılın en kötüsü 2017

2017 senesi dünyanın en berbat ve keyifsiz yılı olarak kayda geçti

Son 20 yılın en kötüsü 2017

İnsanların duyguları üzerinde yapılan uluslararası bir çalışmaya göre 2017 senesi dünyanın en berbat ve keyifsiz yılı olarak kayda geçti.

Gallup Küresel Duygu Raporu'na göre, 145 ülkede insanlar geçtiğimiz yıllara göre stres, endişe, öfke ve fiziksel acıyı çok daha fazla sıklıkta tecrübe etti. Sonuçlara göre 2017 yılı araştırma şirketinin faaliyet göstermeye başladığı 2005 yılından bu yana kayıtlara geçen en olumsuz yıl oldu.

Sertaç Aktan'ın Euronews'te yer alan haberine göre savaş, siyasi kutuplaşma, insani krizler ve daha bir çok sebepten ötürü her on kişiden dördü günlük bazda bunların sıkıntısını yaşadı.

Her beş kişiden biri öfkeli olduğunu belirtirken insanların yüzde 23'ü üzüntü ve yüzde 31'i de fiziksel acı çektiklerini söyledi.

Daha önce 2015 ve 2016 yılları 'Olumsuz Tecrübe Endeksi'nde 28 puanla 'En olumsuz yıl' unvanını paylaşmıştı ancak 2017 yılı 30 puanla olumsuzlukta yeni bir rekor oldu.

154 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre dünya çok daha stresli bir yer haline geldi. İnsanlar toplu halde daha kaygılı ve üzüntülü hissediyor.

Dünyada vatandaşları en olumsuz duygulara sahip ülke ise Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) oldu. Buna göre ülke nüfusunun dörtte üçü bir şekliyle olumsuz duygulara ve hislere sahip veya fiziksel acı çekiyor. Daha önce bu listenin en alt sırasında Irak yer alıyordu.

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı'na göre OAC'da yerinden edilmiş 600 bin insan bulunuyor. Çok sayıda kişi son yıllarda Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti veya yaralandı. Ülkede durum o kadar kötü ki çalışmayı yürüten organizasyon insanlara soru yöneltmek için güvenlik sebebiyle ülkenin bazı bölgelerine gidememiş. Buna rağmen Olumsuz Tecrübe Endeks'ndeki skoru 61 olan OAC şimdiye kadar kaydedilmiş en kötü skora sahip.

OAC'ı ise Irak, Güney Sudan, Çad, Sierra Leone ve Mısır takip ediyor. Yine Afrika kıtası da tüm kıtalar arasında en kötü ortalamaya sahip.

Buna karşılık en olumlu hisselere ve duygulara sahip bölge ise bir kez daha Latin Amerika oldu. Latin Amerika ülkeleri arasında Paraguay 'Olumlu Tecrübe Endeksi'nde birinci sırada yer alıyor. Araştırmaya göre Paraguaylılar her gün gülümsüyor, gün aşırı ilginç bir şeyler yapıyor, iyi dinleniyor ve birbirlerine saygılı davranıyorlar.

Paraguay'ı pozitiflikte Kolombiya, El Salvador, Guatemala, Kanada, İzlanda ve Avrupa ülkeleri takip etti. Asya'da ise pozitif endekse girebilen yegane ülkeler Endonezya ve Özbekistan oldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 13:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER