Sit alanından aldığı kumları otel inşaatında kullanan muhtara soruşturma

Edirne'de sit alanından kum alan Mecidiye Köyü Muhtarı Ali Balaban hakkında soruşturma açıldı

Sit alanından aldığı kumları otel inşaatında kullanan muhtara soruşturma

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Mecidiye Köyü Muhtarı Ali Balaban hakkında, sit alanı Kale Koyu’ndan izinsiz kum aldığı gerekçesiyle savcılıkça soruşturma açıldı.

Sit alanı Kale Koyu’ndan kum alındığı ihbarını alan Keşan Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptıkları soruşturmada kumun Mecidiye Muhtarlığı’nca alındığını tespit etti. Kumun alındığı bölgede çukur alanlar oluşurken bölgeye girilmemesi amacıyla güvenlik şeridi çekildi.

Keşan Cumhuriyet Başsavcılığı da muhtar Ali Balaban hakkında soruşturma başlattı. Balaban savcılığa giderek ifade verdi.

‘9 KAMYON KUMU OTEL İNŞAATI İÇİN ALDIK’

Köy Muhtarı Ali Balaban, gazetecilere, eski belediye binasını köye otel olarak kazandırmak için çalışmalara başladıklarını, inşaat kapsamında kuma ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İhtiyaçları olan kumu koydan aldıklarını belirten Balaban, “Oradan 9 kamyon kum alarak otel inşaatımızın restorasyonu için getirdim. Şu an adli soruşturma devam ediyor. Kamu malı olan kumu, kamu malı olan Mecidiye Köyü muhtarlık binasının ve muhtarlığa ait binaların restorasyonu için aldık. Oradan kum alınmasının yasak olduğunu bilmiyordum. Bilseydim almazdım. Bize gelip de ‘aldığınız kumu yerine götürün’ diyen de olmadı” ifadelerini kullandı.

Köylerine başka yerden kum getirmenin maliyetinin yüksek olduğunu belirten Balaban, “Kum bize Edirne’den geldiği için ve bu restorasyonu muhtarlığın imkanlarıyla yaptığımız için ödeme yapmamamız gerekiyordu. Bütçemiz de buna yetersizdi. Beş yıldır atıl durumda duran belediye binamızı, muhtarlığımıza gelir olsun diye otel yapmaya karar verdik ve inşaata başladık. O yüzden bu kumu ihtiyaç olduğu için aldık” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 20:06

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER