‘Roman havası yayından kaldırılsın’

Romanlar için Kamu-STK Diyalog Grubu ve DurDe Platformu, “Roman Havası” dizisinin kaldırılmasını istedi

‘Roman havası yayından kaldırılsın’

Romanlar için Kamu-STK Diyalog Grubu ve DurDe Platformu, “Roman Havası” dizisinin kaldırılmasını ve Show TV yönetimi ile dizi yapımcılarının Romanlardan özür dilemesini talep etti.

Show TV’de gösterime giren “Roman Havası” dizisine bir tepki de Romanlar için Kamu-STK Diyalog Grubu ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu'ndan geldi.

Bianet’te yer alan habere göre, ortak açıklamada, Show TV yönetimi ve dizi yapımcılarının Roman vatandaşlardan özür dilemesi ve dizinin derhal gösterimden kaldırılması talep edilerek RTÜK başta olmak üzere ilgili kamu kurumlar göreve çağrıldı.

ÖNYARGI VE AYRIMCI BAKIŞ

Açıklamadan satır başları:

"Dizideki Roman imgesi şudur: Romanlar, hayatlarında eğlence ve kavgadan başka hiçbir şey olmayan, vurdumduymaz, kaygısız, paraya tapan, kolay yoldan para kazanma sevdalısı, çıkarları için en temel insani değerleri hiçe sayan, temel ahlaki değerlerden yoksun, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi toplumsal etiğe aykırı davranışlarda bulunan, medeniyetten nasibini almamış, küfürbaz ve dengesiz insanlar.
"Romanların yaşamlarını “sempatik” gösterme iddiasındaki bu dizi bir etnik gruba yönelik önyargıları ve ayrımcı bakış açısını alenen ekranlar aracılığıyla yayıyor.
"Romanlar en temel vatandaşlık hakları olan eğitim, istihdam ve barınma hakkına erişim konusunda sıkıntılar yaşıyor. Son yıllarda nefret suçlarının ve linç girişimlerinin hedefi haline geldi.
"Dizide resmedildiği gibi Roman mahalleleri “vur patlasın çal oynasın” mekânlar değil! Özellikle son yıllarda uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projeleri Romanları daha derin bir yoksulluğun ve dışlanmanın içine itti.
"Romanların hiçbir sorununa değinmeyen söz konusu diziler, Romanların yaşamlarını adeta bir peri masalı gibi resmediyor.
En çok kadınları aşağılıyor
“Roman Havası” en çok da Roman kadınları aşağılıyor. Bu dizide Roman kadınlar bir arzu nesnesine indirgeniyor, verdikleri yaşam mücadelesi yok sayılarak bedenleri ve cinsellikleriyle ön plana çıkartılıyor. Oysaki Roman toplumunda yoksulluğun ve dışlanmanın yükünü en derinden yaşayanların başında kadınlar geliyor.
"Roman kültürünün Türkiye’de sanatsal ve kültürel yaşamın bir parçası olmasını önemsiyoruz. Ancak sanatsal üretimin Roman kültürünü dejenere etmesi ve Romanların insan onuruna yakışmayan bir şekilde temsil edilmesi asla kabul edilemez.
"Önyargıların temelinde temassızlık ve iletişimsizliğin yattığına inanıyoruz. Herkesi mahallelerimize davet ediyoruz."
Diziye daha önce Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO) ve Medya Roman da tepki göstermişti. Yalova ve başka illerde de protesto edilmişti.
Roman Havası'nın yapımcılığını Cennet Mahallesi ve Görgüsüzler ile aynı şirket yapıyor Erler film. Proje tasarımını Türker İnanoğlu, yönetmenliğini Hakan Arslan, senaryosunu Fethi Kantarcı, Barkın Şenüren ve Saygın Delibaş yapıyor.
Dizinin başrol oyuncuları arasında Oya Başar, Levent Ülgen, Günay Karacaoğlu, Petek Dinçöz yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 15:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER