Roma'da tarihi çeşmelere ayak sokan ve oturan 240 Euro ceza ödeyecek

"Roma’nın tarihi, sanatsal ve arkeolojik mirasını korumak istiyoruz"

Roma'da tarihi çeşmelere ayak sokan ve oturan 240 Euro ceza ödeyecek

Roma’da, hava sıcaklarından bunalıp tarihi çeşmelerde oturan, suya ayak sokan, hatta çeşmelerin yanında yiyip içen turistlere bile 240 Euro ceza kesilecek. 

turistlerin soyunup Barok dönemi çeşmelerine girdiği olaydan sonra belediye başkanı Virginia Raggi, yeni bir kararname imzaladı.

Raggi Facebook iletisinde, “Roma’nın güzelliklerine herkes saygı duymalı. Nezakete aykırı davranışı kabul etmeyeceğiz. Roma’nın tarihi, sanatsal ve arkeolojik mirasını korumak istiyoruz.” dedi.

40 Euro’dan başlatıp 240 Euro’ya kadar çıkabilen cezaların yanısıra, Roma polisine bu bölgeleri özellikle incelemeleri konusunda talimat verildi.

Kararname, turistlerin ve Romalıların, ünlü Trevi Çeşmesi de dahil olmak üzere 40 tarihi çeşmeye ayaklarını sokmasını veya yüzmesini engelleyecek.

Kararnameye göre turistler ayrıca çeşmelerin kenarına oturamayacak veya çeşmelerin yanında yiyip içemeyecek. Evcil hayvanların çeşmelere tırmanmasına ve buralardan su içmesi de yasaklananlar arasında.

Geçmişte yüksek yaz sıcaklıklarının ve davetkar çeşmelerin kombinasyonu, pek çok turistin suyun içine girmesine neden oldu.

2016 Temmuz ayında üç kadın, şehir merkezine bakan Janiculum Tepesi’ndeki 400 yıllık Fontana dell’Acqua Paola’da serinlemek için bikinileriyle çeşmeye dalmıştı.

2015 yılında Hollandalı futbolseverler, İspanyol Merdivenleri’nin eteğindeki 17. yüzyıldan kalma Barcaccia çeşmesini tahrip etti ve suların içinde bira şişeleri kırdı.

KAYNAK: arkeofili 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 10:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER