Rize'de 'Laziralli' rüzgarı

Çamlıhemşin ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlendi...

Rize'de 'Laziralli' rüzgarı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Dikkaya köyünde 3 yıldır Ramazan Bayramı'nın neşeli geçmesi için düzenlenen ve ilginç görüntülere sahne olan tahta araba yarışları "Lazi Ralli"ye bu yıl erkeklerin yanı sıra kadınlar da katıldı.

Yarışa katılan arabaların uygun olup olmadığının tek tek kontrol edilmesi sonrası düzenlenen yarışlar, kadınlarda üçer kişiden oluşan 4 grup, erkeklerde ise dört kişiden oluşan 7 grup halinde gerçekleştirildi.

Yarışlarda, kadınlar 200 metre, erkekler ise 700 metrelik parkurda yarıştı.

Geçmişte yapılan tahta araba yarışlarında yaşanan kazalar nedeniyle bu yıl güvenlik önlemleri alındı. Bu çerçevede yarış pistinin uçurum bölümlerine saman balyaları konuldu.

Yarışların yapıldığı parkur kenarına, "Yavaş düşersin", "Evvelin neydi ahirin ne oldu", "İlerisi viraj" yazılı tabelalar asıldı. Yarış pistinin yön tabelalarında yazılan Lazca uyarı yazıları ise dikkatlerden kaçmadı.

"Lazi Ralli"ye katılan çoğu ev kadını 12 kadın, kendi yaptıkları tahta arabalarla zorlu köy yolunda kıyasıya yarıştı. Zaman zaman düşme tehlikesi yaşayan kadınlar, birinci olmak için zorlu mücadele verdi.

Yarışta sürücüler tehlikeli anlar yaşadı. Kimi tahta arabanın tekeri kırıldı, bazı arabalar devrildi. Kırılan arabalar nedeniyle bazı yarışmacılar yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfi Melek, gazetecilere yaptığı açıklamada, üçüncüsünü düzenledikleri tahta araba yarışları "Lazi Ralli"ye bu yıl erkeklerin yanı sıra kadınların da katıldığını söyledi.

Bu tür yarışmaların yerel kültürlerin yaşatılması için bütün köylerde yapılmasının faydalı olacağını ifade eden Melek, "Bundan sonraki yarışmalarda Dikkaya köyü çok daha güzelini yapacak. Bu yarışmayı bölgeye yayabilirsek çok daha yararlı olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Yarışmaya katılan Emine Kosanoğlu, yarışmanın eğlenceli geçtiğini belirterek, "Amacım yarışmaktı. Araçtan düştüm, biraz yara aldım ama hiç acımadı. Çok güzel bir yarışma oldu" diye konuştu.

Havva Yeniçırak ise yarışmada sonuncu olduğunu dile getirerek, "Yarışma çok güzeldi. Önemli olan yarışmaktı" ifadesini kullandı.

Can Kosanoğlu da bu sene yarışmaya katıldığı için çok mutlu olduğunu kaydederek, "Yarış sırasında direksiyonumun kopması bana korku verdi, aynı zamanda heyecanımı artırdı. Yörenin dik olması aşırı hız yapmamıza neden oluyor. Çok güzel bir yarıştı" dedi.

Yarışma sonunda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi. (sondakika.com)

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2013, 01:26
YORUM EKLE