'Radio Romano Vast sayesinde Roman dilini yeni jenerasyon öğreniyor'

Türkiye'nin ilk ve tek Roman Radyosu: 'Radio Romano Vast' (www.radioromanovast.com)

'Radio Romano Vast sayesinde Roman dilini yeni jenerasyon öğreniyor'

Mersin'de kurulan Türkiye'nin ilk ve tek Roman Radyosu 'Radio Romano Vast' (www.radioromanovast.com), 3 dilde Roman kültürünü internet üzerinden dünyaya tanıtıyor.

Roman dilinde yapılan canlı yayın ve paket programlarla Roman dilinin yaygınlaştırılması sağlanırken, radyo sayesinde bir Roman lobisi de oluşmaya başladı.

Radyo, çalışmalar tamamlandığında bünyesine internet televizyonunu da dahil ederek güç kazanacak.

Özellikle Roman dili Romanes ile yaptığı yayınlarla adından söz ettiren radyo, Romanlar'ın sesini kamuoyuna ulaştırıyor.

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, radyo sayesinde Roman dilinin yeni jenerasyona öğretilmeye başlandığını söyledi.

Daylam'ın radyo ile ilgili yaptığı açıklamalar şöyle:

"Yıllardır özlemini duyuyorduk. Romanlar'ın bir medya kuruluşunun oluşması açısından cidden çok önemli. Türkiye'de Roman kültürü, tarihi, kimliği ve Roman demografik yapısını anlatacak hiçbir yayın kuruluşumuz yoktu. Romano Vast bunu üstlendi. Üniversiteden de ciddi destek alıyoruz. Radyo, Türkiye'deki kültürel çalışmalarımızın duyurulması, Romanlar'ın sorunlarının dillendirilmesi konusunda da önemli rol oynuyor.

'ROMAN DİLİNİN YAŞATILMASI GEREKİYOR'

"Dinlenme oranının yüksek olması, hem de Roman dilini yeni jenerasyonun da öğreniyor olması bizi çok mutlu ediyor. Radyodaki Roman dili çalışmalarının yanında Roman sözlüğü de çıkardık ve illerdeki derneklere dağıttık. Bu dilin yaşatılması gerekiyor. Toplumları toplum yapan dilleridir. Yayın akışımızda hem Romanes, hem Türkçe hem de İngilizce yayınlarımız var.

“Dinleyicilerimizi Avrupa'daki gelişmelerden de haberdar ediyoruz çünkü orada Roman dernekleri yaklaşık 50 yıldır ciddi çalışmalar yapıyor. Bu misyonla, bir internet televizyonu da açarak daha aktif olmayı istiyoruz. Şu an 3 dilde yayın yapıyoruz ama Radyo Patrin'in uzmanları ile bir araya geldiğimizde Avrupa'nın bir çok noktasıyla bağlantı kurup dil sayısı artıyor. Almanca ve Balkan dillerindeki yayınlar da ekleniyor."

Öte yandan Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı, kurumsal çalışmaların tamamlandıktan sonra internet televizyonu da kurmayı planladıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 10:12
YORUM EKLE