Peru'da İnka öncesine ait kurban edilmiş insanlar bulundu

Ritüelin parçası olarak kurban edilen dokuz erkeğin kalıntıları bulundu

Peru'da İnka öncesine ait kurban edilmiş insanlar bulundu

Arkeologlar, Sican ritüelinin bir parçası olarak kurban edilmiş 25 ve 30 yaşları arasındaki dokuz erkeğin kalıntılarını ortaya çıkardı.

Peru’daki arkeologlar, eski bir metalürji atölyesiyle birlikte dokuz kurbanın iskeletlerini içeren mezarlar keşfetti. Bu kurbanların, 1.000 yıl öncesinde öldürüldüğüne inanılıyor.

Buluntular, Lima’nın 700 km kuzeyinde bulunan Lambayeque bölgesinde Pomac Ormanı Tarihi Kutsal Alanı’nda ortaya çıktı.

nde yer alan haberine göre Japonya’dan ve Peru’dan arkeologlar, bir ritüelin parçası olarak kurban edilen dokuz erkeğin kalıntılarını buldu.

Ayrıca daha farklı bir alanda, Sican kültürünün seçkin bir üyesine ait olduğuna inanılan bir mezar keşfedildi. Bu seçkin kişi, Peru’nun kuzey kıyısında, İnkalardan önce, yani MS 750 ila 1375 yılları arasında yaşamıştı. Her iki mezar da seramik kaplar ve törensel bıçaklarla donatılmıştı.

Arkeolog Go Matsumoto bulgular hakkında şöyle diyor: “Bu iskeletler kurban edilmiş kişilere ait. Ayrıca hepsi erkek. Yaklaşık 25-30 yaşlarındaydılar ve sanırım Orta Sican döneminde kurban edilmişlerdi. Yani yaklaşık bin yıl önce…”

Sican kültürü insanlarının, metal ve seramik ürünlerine, özellikle dini motifler işlemede yetenekli tüccarlar olduklarına inanılıyor.

Sican kültürünün ölü gömme uygulamaları, 16. yüzyılda İspanyolların fethi ile yasaklanmıştı. Buradaki halkın ise 30 yıl süren büyük bir kuraklık dönemi sonucu öldüğüne inanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER