Nuh Köklü öldürülüşünün 5. yılında aynı yerde anılacak

Öldürüldüğünde 47 yaşındaydı

Nuh Köklü öldürülüşünün 5. yılında aynı yerde anılacak

Gazeteci Nuh Köklü öldürülüşünün 5. Yılında Kadıköy’de anılacak. Arkadaşları her yıl olduğu gibi bu yıl da olayın yaşandığı yerde mumlu ve sessiz anmalarını gerçekleştirip, bu nefret cinayetini kınayacaklar. Anma 17 Şubat 2020 Pazartesi günü 19.30’da Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesi’ndeki Yapı Kredi Bankası'nın önünde olacak.

Nuh Köklü, 17 Şubat 2015’te iç güvenlik yasası protestosundan evine dönerken arkadaşlarıyla kartopu oynarken kar topunun bir esnafın dükkanının camına denk gelmesi bahanesiyle yapılan saldırı sonucu bıçaklanarak öldürülmüştü. Köklü'nün son sözleri "Ne olur bu bir rüya olsun..." olmuştu.

Katil Serkan Azizoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş ve ceza onanmıştı.

NUH KÖKLÜ KİMDİR?

1968 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara’da Mamak Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe, İstanbul Life dergisinde editör olarak başladı. Aynı dergide haber müdürlüğü görevini üstlendi. Nokta ve Express dergilerinde çalıştı. Birgün gazetesinin kuruluşunda görev aldı. Bianet haber sitesinde editörlük yaptı. Açık Radyo’da “Bir şey daha var” programını hazırladı. 2003 yılında Latin Amerika’ya gitti. Bir yıl boyunca Arjantin, Peru ve Uruguay’da yaşadı. Yurt dışında bulunduğu sürede Bianet’e haberler göndermeye devam etti. Türkiye’ye döndüğünde Sabah gazetesinde çalıştı. Radikal 2’de yazılar yazdı. 2009 yılında ATV-Sabah grubundaki grev nedeniyle işten çıkartıldı. O dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi. Daha sonra 2010-2014 yılları arasında NTV’de program editörü olarak çalıştı. Kadro daraltılması gerekçesiyle NTV’deki işinden çıkarıldı. Gazetecilik dışında başka iş yapmadı. Yaşamı boyunca mesleğini sürdürmek için mücadele verdi. Öldürüldüğünde 47 yaşındaydı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER