Münir Özkul, son yolculuğuna uğurlandı

Törene Münir Özkul'un ailesi, sanatçı dostları ve sevenleri katıldı

Münir Özkul, son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul'da 93 yaşında hayata veda eden Türk sinemasının duayen isimlerinden Münir Özkul son yolculuğuna uğurlandı. Münir Özkul için Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılan törenin ardından Teşvikiye Camii'nde cenaze töreni yapıldı. Özkul Bakırköy'deki aile kabristanında defnedildi.

İstanbul'da 93 yaşında hayata veda eden Türk sinemasının duayen isimlerinden, 'Yaşar Usta', 'Kel Mahmut' ve 'Turşucu Kazım' gibi rolleriyle Türk sinemasına damga vuran Münir Özkul için Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlendi.

Törene Münir Özkul'un ailesi, sanatçı dostları ve sevenleri katıldı.

Törenin ardından naaşı Teşvikiye Camii'ne getirilen Özkul burada kılınan cenaze namazının ardından Bakırköy Mezarlığı'na defnedildi.

Özkul'un kızı Güner Özkul, ilk evliliği Şadan Özkul'dan olan ve Kanada'da yaşayan tek oğlu Sait Ferdi Özkul da törendeydi. Eski eşi Suna Selen de törene katılarak eşi Umman Özkul'a destek oldu.

Törenin yapıldığı salona ilk kez 40 yıl önce geldiğini söyleyen kızı Özkul, şöyle konuştu:

'HEPİMİZİN BABASIYDI'

"1978'de babamı izlemek için geldim. Daha sonrasında oyun izlemek dışında birçok sevdiğimiz büyüğümüzü uğurlamak için hem kendi adıma hem de artık gelemediği için babam adına geldim. Şimdi kısmet birlikte gelmekmiş. Babamın orada yatması, benim de onu uğurlamam için, kürsüde konuşmam içinmiş. Bana 'aile adına sen konuş' dediler. O hepimizin babasıydı. O zaman hepimiz bir aileyiz. Biz bir aileyiz. Güzel bir aileyiz. Size onun sanatçı kişiliği, büyüklüğü hakkında, bu milleti birleştirmek ve ortak payda oluşturma konusunda nasıl önemli biri olduğu hakkında ne söyleyebilirim ki… Hepsini benden iyi biliyorsunuz."

"Güzeli, güzellikleri, güzel kadınları, güzel elli insanları ve güzel sesleri severdi. Öyle ki solunum cihazına takıldıktan sonra kendi sesini beğenmedi ve sustu. Çöküş süreci böyle hızlandı. Müziği, cazı severdi. Güzel giyinmeyi severdi" diyen Özkul, bildiği birçok şeyi babasından öğrendiğini anlattı.

'EMİNİM O DA ŞİMDİ SİZİ GÖRÜYORDUR'

Özkul, "Bu duyguyu çok iyi bilirsiniz. Oyundan önce perdenin aralığından bakılır salon dolu mu değil mi diye. Eminim o da şimdi sizi görüyordur ve burada olduğunuz için çok mutludur. Onu uğurlamak için alkıştan daha duyarlı bir şey düşünemiyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Törene katılan ünlü isimler arasında Şener Şen, Tuncay Akçay, Ahmet Arıman, Nuri Alço, Erhan Yazıcıoğlu, Behzat Uygur, Ediz Hun, Orhan Alkaya, Haldun Dormen, Kanat Atkaya, Koray Çalışkan, Hamdi Alkan, Ömer Çavuşoğlu ve İlyas Salman da yer aldı

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 09:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER