Metin Kurt toprağa verildi

Galatasaraylı eski futbolcu, Devrimci Spor Emekçileri Sendikası'nın kurucusu Metin Kurt'un cenazesi toprağa verildi…

Metin Kurt toprağa verildi

Sarı-kırmızılı formayı 1970-1976 yılları arısında giyen Kurt, Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Ümraniye'deki Hekimbaşı Mezarlığı'nda defnedildi. Kurt'u son yolculuğunda ailesi, yakınları, eski futbolcu arkadaşları, sevenleri, Türkiye Komünist Partisi üyeleri, Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, yönetim kurulu üyesi Ali Gürsoy ve Galatasaray Sportif A.Ş. Genel Müdürü Lutfi Arıboğan yalnız bırakmadı. 

 

Kurt'un naaşı cenaze arabasına alkışlar arasında götürüldü.

 

Adnan Öztürk yaptığı konuşmada, Metin Kurt'un idealleri uğruna, fikirleri uğruna prensipleri içinde yaşamış, son derece önemli bir şahsiyet olduğunu kaydederek, "Bu tür prensipleri içinde yaşayan, iyi insan, düzgün insan olmaya öncelik verilen hayatlara son derece büyük saygı duyuyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Ailesine ve camiamıza da Allah sabır versin" ifadelerini kullandı.

 

Lutfi Arıboğan ise Galatasaray ve Türk futbolunun gerçek bir efsanesini yitirdiğini dile getirerek, "Metin Kurt bizim neslimizin çocukluk yıldızı, büyük bir futbolcuydu. Önemli bir kişilikti. Genç yaşta kaybettik. Camia olarak da çok üzgünüz. Allah rahmet eylesin. Ailesine sabır diliyorum" diye konuştu.

 

Sarı-kırmızılı kulübün iç saha maçları öncesinde düzenlenen, "Galatasaray efsanelerini anıyor" organizasyonu için Metin Kurt'un da aranmayı beklediği şeklindeki bir soru üzerine Arıboğan, "Bir kasıt ve kötü niyet olduğunu düşünmüyorum. Geçen seneden bu yana kulübümüz efsanelerini anıyor. Çok özel bir sistematiği olduğunu düşünmüyorum. Şahsi bir problem olmadığını düşünüyorum. Keşke ömrü olsaydı onu da çağırsaydık. İyi niyet çerçevesinde bakmak gerekir" şeklinde konuştu.

 

Galatasaray'da 1970 ile 1976 yılları arasında forma giyen Metin Kurt, Brian Birch yönetiminde 1970 ile 1973 yılları arasında kazanılan üç şampiyonlukta en önemli pay sahibi oldu. Türk sporuna futbolcu ve teknik adam olarak hizmet veren Metin Kurt, siyasi kimliğiyle de ön plana çıktı. Sporculara yönelik sendikal çalışmalarda bulunarak, Devrimci Spor Emekçileri Sendikası'nı kuran Kurt, 2011 genel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi'nin İstanbul milletvekili adayı oldu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2012, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER