Mayon Yanardağı patladı; 56 bin kişi bölgeden tahliye edildi

Mayon Yanardağı'nda meydana gelen patlama sonrası 56 bin kişi tahliye merkezlerine sevk edildi

Mayon Yanardağı patladı; 56 bin kişi bölgeden tahliye edildi

Filipinler'in en aktif yanardağında Pazartesi günü meydana gelen patlama sonrası "yakın zamanda daha büyük bir patlama olabilir" uyarısı yapıldı ve 56 bin kişi tahliye merkezlerine sevk edildi.

Filipinler'in en aktif yanardağı olan Mayon Yanardağı'nda Pazartesi günü yaşanan patlama sonrasında akan lav ve kayaçlar, bölge genelinde paniğe neden oldu. Filipinler Sismoloji ve Volkanoloji Enstitüsü yetkilisi Renato Solidum, patlama sonrası uyarı düzeyinin beş üzerinden dörde yükseltildiğini ve saatler veya günler içinde daha büyük bir patlamanın gerçekleşebileceğine dikkat çekti.

Turistler ve yerel halka "yanardağdan uzak durun" uyarısı yapan Soldium, "Eğer patlama dikey olarak gerçekleşirse, volkanik akıntılar ve yoğun volkanik akımlar her yöne dağılarak akabilir" dedi.

Mayon Yanardağı çevresindeki tehlike bölgesi sekiz kilometreye çıkarılırken, Sivil Savunma Bürosu Bölge Müdürü Claudio Yucot, tahliye merkezlerine 30 binden fazla kül maskesi, beş bin çuval pirinç ve çeşitli ilaç malzemelerinin gönderildiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER