Mardinli Süryani sanatçı 92 yaşında hayatını kaybetti

Basma sanatının son ustası Nasra Şimmeshindi 92 yaşında öldü

Mardinli Süryani sanatçı 92 yaşında hayatını kaybetti

Mardin'de yaşayan Süryanilerden, boyama ile basma sanatının son ustası olarak kabul edilen 92 yaşındaki Nasra Şimmeshindi, fenalaşması üzerine kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Süryani geleneklerine göre Cuma günü Deyrul Zafaran Manastırı'nda toprağa verilecek Nasra Teyze için Süryani cemaati Kırıklar Kilisesi'nde taziyeleri kabul etmeye başladı.

Mardin'de 1924 yılında doğan Nasra Şimmeshindi, bir asrı devirmek üzere olan ömrünü, aileden miras aldığı basmacılık işine kendisini adamıştı.

Nasra Şimmeshindi'nin doğduğundan itibaren hiç terk etmediği Mardin'deki taş evi, hem atölyesi, hem de yaşam alanı olmuştu.Nasra Şimmeshindi, 5 çocuğu İsveç, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Mardin ve İstanbul'da yaşamasına rağmen Mardin'den başka bir yerde yaşamayı tercih etmemişti.

Sanatçı, basma sanatı ve medeniyetlerin Mardin'de buluştuğunu savunuyordu.

Süryani olan sanatçı, hiç okula gitmediği gibi Türkçe de bilmiyordu.Nasra Teyze, babasından kalma ahşap kalıplarla, 50 yıldır hiç değiştirmediği fırçalar ve kök boyalarla patiska bezlere motifler çizip, boyuyordu.

Sanatçı, İncil'den tasvirlerle süslü rengarenk soyut desenler, kilise perdesi, masa örtüsü, duvar süsü, beşik bezlerine yaptığı süslü basmacılığı bir Süryani geleneği olarak yaşatmaya çalışıyordu.

Büyük boydaki boyamalar için bazen aylarca çalışan sanatçının eserleri, Ortadoğu'da, Avrupa'da ve Amerika'da birçok Süryani kilisesinin duvarlarını süslüyor.

Resmi olarak Nasra Şimmeshindi adını kullanan Nasra Teyze, Süryaniler arasında ise, Şimmes Nasra Çilli olarak biliniyordu. (Kaynak: CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 23:19
YORUM EKLE