Manyetik alan değişiyor, kuşlar ölüyor

500 yıldır başlayan manyetik alan kaymasının daha hangi sonuçlar yaratacağı tam olarak bilinmiyor.

Manyetik alan değişiyor, kuşlar ölüyor

BERLİN - Amerika ve Avrupa ülkelerinde kuş ve balıkların ölümüne ilişkin yeni bir görüş ortaya atıldı. Bir grup Alman bilim insanına göre canlıların ölüm nedeni dünyadaki hayat üzerine büyük etkisi olan manyetik alanın yer değişmesi. Aslında 500 yıldır başlayan manyetik alan kaymasının daha hangi sonuçlar yaratacağı tam olarak bilinmiyor.

Uzmanlar Bir gün pusulanızın yönü kuzey yerine güneyi gösterirse, hiç şaşırmayın diyor. Çünkü dönüşünü binlerce yılda tamamlayan dünyamızın etrafındaki manyetik alan sürekli yer değiştiriyor. Bir kısır döngü gibi bu olay milyarlarca yıldır tekrarlanıyor. Gezegenimizi kozmik ışınım tehlikelerinden koruyan kalkan görevini yapan manyetik alan yer değiştirirken etkisi de azalıyor.

Uzmanlara göre 5 bin yılda tamamlanan manyetik alanın yer değiştirme ise yüz binlerce yılda bir yaşanıyor. Değişim sırasında azalan manyetik alan yüzünden dünyaya daha fazla zararlı ışın geleceğine dikkat çeken uzmanlar, artan radyasyon kanser hastalıklarına yol açacak. Yani sadece kuzey ve güney kutbunu gösteren pusulanın ibresi değişmeyecek, canlılar da büyük bir tehlike altına girecek.

GÖÇ EDENLER YÖNLERİNİ BULAMAYACAK!

780 bin yıl önce gerçekleşen manyetik alan değişimi yeniden başladığı belirtiliyor. Uzmanlar değişimin izlerini ise okyanusun derinliklerinde, kayaların üzerindeki şekillerden ve daha önce patlayan yanardağ lavlarının yönünden çıkartıyorlar. ABD'deki Minnesota Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı manyetik alan şiddetinin, 500 yıl önce azalmaya başladığına dikkat çekiyor.

Almanyanın Potsdam kentinde toplanan bir grup Alman bilim insanına göre ise manyetik alan değişiminin zararları başladı bile. Uzmanlar, her ne kadar insanlar fark etmezseler de manyetik alanın yılda ortalama 10 kilometre değiştiğini düşünüyor. Özelikle sürekli göç eden kuşlar, deniz kaplumbağaları, arılar, balinalar hatta karıncalar değişim yüzenden yönlerini bulamayacakları ve büyük ölçüde zarar görecekleri belirtiliyor.

TELEFON VE ELEKTİRİK KESİLEBİLİR

Alman araştırmacılar, yeni yılla birlikte ABD, Kanada, İsveç ve İtalyada gökten ölü kuş yağmasını da manyetik alanın değişimine bağlıyorlar. Canlıların gizemli bir şekilde öldüklerine dikkat çeken Alman bilim insanları, manyetik alan değişimin faturasının ağır olacağı görüşünde. Çünkü sadece kuşlar değil, okyanusun derinliklerinde de milyonlarca canlı yok olmaya başladı.

Merkezi Potsdamda bulunan Alman Yer Bilimleri Merkezinde çalışan Dr. Alexander Rudloffa göre önümüzdeki süreçte dünyadaki iletişim sistemi de büyük zarar görebilir. Yani cep telefonları ve elektrik birden kesilebilir, radyolar durabilir, televizyonlar kararabilir, en kötü senaryo ise büyük felaketlerin olma ihtimali.

Canlıların gizemli ölümünün bu sürecin başlangıcı olabileceğini düşünün Rudloff Pusuladaki ibre tamamen değiştiğinde manyetik alan değişim süreci de tamamlanmış olacak diyor. Kuşların ölümü üzerine ilk harekete geçen ise Floridadaki Tampa Havaalanı oldu. Manyetik alana göre uçuş yönlerinin belirlendiği havaalanı geçtiğimiz günlerde kapatıldı.

ANF

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER