Malatya ve Trabzon'da kiliselere saldırı

Darbe girişimini protesto etmek için sokağa çıkanlardan bazı gruplar Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi ve Malatya Protestan Kilisesi’ne saldırdı

Malatya ve Trabzon'da kiliselere saldırı

Darbe girişimini protesto için sokağa çıkan gruplardan bazı kişiler Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi ve Malatya Protestan Kilisesi’ne taş ve çekiçlerle saldırdı. Kilise binalarına girilmeye çalışıldı.

SAT-7 TÜRK'ten Seyfi Genç'in haberine göre; 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 16 Temmuz gecesi sokağa inenlerden küçük bir grup tekbir getirerek Malatya Protestan Kilisesini taşladı. Saldırıda kilisenin camları kırıldı. Gece olması nedeniyle kimsenin olmadığı kilise binasında maddi hasar meydana geldi.

TRABZON

Aynı sıralarda Trabzon’daki protestocular arasından çıkan yaklaşık 10 kişilik küçük bir grup da Santa Maria Katolik Kilisesi’ne tekbir getirerek saldırdı. Kiliseye kaldırım taşları atarak camlarını kıran grup yanlarında getirdikleri çekiçlerle kilisenin kapısını kırmaya çalıştı. 

Kiliseye komşu olan Müslümanların uyarıları ve tepkileri sonucu saldırganlar kiliseden uzaklaştırıldı. Komşular kilisenin rahiplerine de haber verdi.

Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi’nin rahibi Peder Andrea Santoro 5 Şubat 2006’da, görev yaptığı kilisesinin içinde öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2016, 13:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER