Mağdur suçlayıcılık nedir, hiç duydunuz mu?

CŞMD, “Öyle Değil Böyle!” projesi için üniversite öğrencilerine sordu

Mağdur suçlayıcılık nedir, hiç duydunuz mu?

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, ”Öyle Değil, Böyle: Flört Şiddetinden Güvenli İlişkilere & Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” Projesi kapsamında üniversite öğrencileriyle röportajlar gerçekleştirdi. Serinin ilk röportajı “Mağdur Suçlayıcılık” üzerine.

Öğrenciler, kampüs röportajında önce “Mağdur suçlayıcılık nedir, hiç duydun mu?” sorusuna cevap verdi. “Duymadım ama tahmin edebiliyorum. ‘O saatte neden oradaydı’ gibi şeyler olduğunu düşünüyorum”, “Genelde haber dilinde kullanılan, mağdurun suçu hakettiğini söyleyen bir dil”, “Kadınların giyimlerinden dolayı uğradıkları şiddette ortak gösterilmesi mağdur suçlayıcılıktır” cevapları öğrencilerden geldi.

İkinci soru ise “Mağdur suçlayıcılık önlenebilir mi?” oldu. Öğrenciler bu soruya “Bireysel olarak da olabilir ancak devletin bazı politikalar geliştirmesi gerekiyor”, “Medya yoluyla mümkün olabilir, iletişim fakültelerinde daha kapsamlı eğitim verilebilir”, “Bilinçlenme gerekiyor, televizyondaki haber dilinin değişmesi gerek”, “Mağdurlarla çalışan kişilere daha kapsamlı eğitim verilirse, mağdurla konuşma dili oturtulursa daha iyi olur diye düşünüyorum” cevaplarını verdi.

Kaynak: http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=26514

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER