Kuzey Kıbrıs’ta vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu'na ceza

Karapaşaoğlu "Para cezasını ödemeyeceğiz" dedi

Kuzey Kıbrıs’ta vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu'na ceza

Kuzey Kıbrıs Askeri Mahkemesi 3 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği duruşmada vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu'nu suçlu bularak mahkum etti.

Bunun üzerine vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu "Para cezasını ödemeyeceğiz. Reddediyorum. 10 gün sonra buraya 20 gūn cezaevine girmek için geleceğim" dedi.

Vicdani reddini açıklayan ve Kuzey Kıbrıs’ta yılda bir gün katılmanın zorunlu olduğu seferberlik hazırlığına katılmayı reddeden Halil Karapaşaoğlu cezaevine girecek.

bianet’e konuşan Karapaşaoğlu’nun avukatlarından Öncel Polili, müvekkilinin dört seferberlik hazırlığına katılmadığı için hakkında dört ceza davası açıldığını ve bunların tümünden suçlu bulunarak toplam 2000 lira para cezasına çarptırıldığını söyledi.

Karapaşaoğlu’nun bu cezayı ödemek için 10 gün süresi olduğunu aksi takdirde 20 gün hapis yatacağını ifade eden Polili, kendisinin bu cezayı ödemeyeceğini ve 10 gün sonra askeri mahkemeye giderek cezaevine girmeye hazır olduğunu beyan edeceğini söyledi.

“YASAL DÜZENLEME HÂLÂ YOK”

Avukat Polili’ye Kuzey Kıbrıs Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in geçen hafta vicdani ret konusunda hazırladıkları yasa önerisini 2019’un ilk günlerinde meclise sunacaklarını söylediği hatırlatılınca, 10 yıldır vicdani reddin gündemde olduğunu ve Özyiğit’in açıklamasının “geç kalınmış bir açıklama” olduğunu söyleyen Polili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önceden de bir vicdani ret düzenlemesiyle ilgili taslak hazırlandı. Ancak bir yasal düzenleme yapılmadı. Neticede de mahkeme önündeki mevzuata göre bir karar verdi. Neticede vicdani ret ile ilgili bir düzenleme yok. Mahkeme de buna göre karar verdi.”

Barış İçin Vicdani Ret / Paris çalışma grubu yaptığı açıklamada, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun yanında olduğunu ifade ederek, “Zorunlu askerliğe karşı Kuzey Kıbrıs'ta uzun yıllar bütün baskılara rağmen soluksuz bir mücadele yürüten Kıbrıslı vicdani retçilerin mücadelesini mücadelemiz biliyor, dayanışma içinde olmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

Kaynak: Bianet, Gazete Duvar, Demokrat Haber

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER