Kürtçe konuşunca linç edildiler

'Burası Arslanköy'dür, burada Kürtçe konuşamazsınız' diyerek öldüresiye dövdüler: 1'i ağır 11 yaralı...

Kürtçe konuşunca linç edildiler

(DİHA) Mersin'in Arslanköy Beldesi'nde, Türk kökenli dünürlerinin düğününe davet edilen Kürt aileler, Kürtçe konuştukları için saldırıya uğradı.

Demir ve sopalarla yapılan saldırıda, 11 kişi yaralanırken, bir kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Köyden çıkmak isteyen yurttaşların araçlarına da saldıran ırkçı grup, çarparak yoldan çıkmasına neden oldukları bir aracın içindeki Kürt aileye de kadın ve çocuk demeden saldırdı.

Çoğunlukla Türk yurttaşların yaşadığı Mersin'in Arslanköy Beldesi'nde, Türk olan dünürlerinin daveti üzerine düğüne giden Kürt aileler, Kürtçe konuştukları için linç saldırısına uğradı. Düğün salonunda bir Kürt annenin oğlu ile Kürtçe konuşması ile başlayan saldırı, Kürt yurttaşların beldeden ayrılmak istemesinden sonra da devam etti. Salonda gerginlik çıkmasın diye, beldeden ayrılmak isteyen Kürt yurttaşları takip eden ırkçı bir grup, midibüslerle takip ettiler ve arkadan çarptıkları bir otomobilin yoldan çıkmasına neden oldular. Saldırganlar ardından yoldan çıkan araçta bulunan yurttaşlara, kadın ve çocuk demeden saldırdı. Demir çubuk ve sopalarla saldıran ırkçı grup, 11 Kürt yurttaşı yaraladı.

Mersin Devlet Hastanesi'ne getirilen yaralılardan durumu ağır olan bir kişi, beyin cerrahi servisinde gözetim altına alındı. Öte yandan, çok sayıda polis ve jandarma acil servis girişinde konuşlanırken, hastane önünde bekleyen ailelere polis müdahale etmek istedi. Yakınları saldırıya uğrayan bir genç polislerce tartaklandı. BDP Mersin İl Başkanı Musa Kulu ve Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk'ün araya girmesiyle gerginlik büyümeden önlendi.

'VURUN, ÖLDÜRÜN, EN İYİ KÜRT ÖLÜ KÜRT'TÜR'

Saldırganlardan birinin 'Muhtarım' diye hitap ettiği ve muhtar olduğu iddia edilen kişinin, halkı, "Köyümüze Kürtler gelmiş. Bu köyden sağ çıkmayacaklar. En iyi Kürt, ölü Kürt'tür" diyerek kışkırttığı ve linç girişimini başlattığı öğrenildi.

Uzun süre linç girişimine maruz kalan Kürt ailelerin, telefonla haber verdiği jandarma, olay yerine ancak bir saat sonra geldi. Ancak saldırıyı gerçekleştirenler yerine, linçe uğrayan Kürt yurttaşları gözaltına almak isteyen jandarmanın, saldırı aleti demir çubuk ve odun sopalarını yok ettiği de iddia edildi.

'BURASI ARSLANKÖY'DÜR, BURADA KÜRTÇE KONUŞAMAZSINIZ'

Acil servis gözetim odasında DİHA’nın görüştüğü ve linç girişiminden yaralı kurtulan yurttaşlar, yaşadıkları olayı şöyle anlattı: "Türk kökenli damadımızın babası, yani dünürümüzün davetiyle, Arslanköy Beldesi'nde yapılacak bir düğüne katılmak üzere 4 arabayla düğün salonuna gittik. Düğünde bir teyzemiz oğluyla Kürtçe konuştu. Yanımızda duran birisi, 'Burası Arslanköy'dür, burada Kürtçe konuşamazsınız' diyerek bize sataştı. Davet edildiğimiz bir düğünde gerginlik çıkmasın diye, sesimizi çıkarmadık. Fakat bu kez başkaları bizi tartaklamaya başladı ve sandalyelerle kafamıza ve sırtımıza vurmaya başladılar. Salondaki olay, düğün sahiplerinin araya girmesiyle önlendi. Fakat olayın büyüyeceğini anlayıp salondan çıktık ve beldeden ayrılmak için arabalarımıza yöneldik."

TAKİP ETTİKLERİ OTOMOBİLLERE ÇARPARAK ŞARAMPOLE YUVARLADILAR

Planlı hareket ettikleri ifade edilen grup, beldeden ayrılmak isteyen Kürt yurttaşların peşini bırakmadı. Kürt yurttaşlar, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Köyden çıkınca kurtulduğumuzu sandık. Fakat saldırganlar peşimizi bırakmadı. 3 minibüs dolusu, ellerinde demir çubuk ve odun bulunan gençler yolumuzu kesip tekrar bize saldırdılar. Arabalarımızın bütün camlarını taşlarla kırdılar. Bu saldırıdan bir kez kurtulduk, fakat bizi köyün dışına kadar, 20 kilometre takip ettiler. Otomobillerimizle seyir halinde iken, arabalarıyla arkadan araçlarımıza çarparak bizi şarampole atmaya çalıştılar. Bir akrabamız direksiyon kontrolünü kaybedip yoldan çıktı. Aracından çıkar çıkmaz da onlarca kişi ona ve ailesine saldırdı. Müdahale etmek istedik, demir sopalarla başımıza, kolumuza, sırtımıza, her yerimize vurmaya başladılar."

JANDARMA YARALI YURTTAŞLARI GÖZALTINA ALMAK İSTEDİ

Saldırgan grubun, kadın ve çocuklara da saldırdığını ifade eden Kürt yurttaşlar, saldırı anını ise şöyle anlattı: "Bize, 'Bunlar Kürt'tür, öldürün, en iyi Kürt, ölü Kürt'tür!" diyerek saldırdılar. Özellikle de bize saldıranların 'Muhtarım' diye hitap ettikleri kişi, 'Köyümüze Kürtler gelmiş. Bu köyden sağ çıkmayacaklar' diyerek onları kışkırtıyordu. Biz, 'Allah rızası için yapmayın, hiç mi Allah korkunuz yok. Düğününüze geldik, sizin misafiriniziz' dedik. Onlar ise 'Bugün buradan sağ çıkamayacaksınız. Asker-polis çağırmayın, asker, polis biziz' diyerek saldırdılar. Haber verdiğimiz jandarma, ancak bir saat sonra geldi. Saldırganlar ellerini kollarını sallayarak uzaklaştılar, jandarma onlardan hiç kimseyi gözaltına almadı. Tersine, onların demir çubuk ve odun sopalarını kaybetti. Jandarma, saldırganları gözaltına almak yerine, linç saldırısına uğrayan bizi gözaltına almak istedi. Ancak kimimizin bayılması üzerine bizi gözaltına almaktan vazgeçti. İçimizde ağır yaralılar olmasına rağmen jandarma bizi yolda bir saat bekletti. Biz ise, kendi imkânlarımızla ve yoldan geçen arabaları durdurarak hastaneye ulaşabildik"

KULU: HÜKÜMET SÖZCÜLERİNİN AÇIKLAMALARI LİNÇLERİ ARTTIRDI

Öte yandan, acil servisin gözetim odasında, olay hakkında bir açıklama yapan BDP Mersin İl Başkanı Musa Kulu, Kürt yurttaşlara yönelik linç girişimlerinin, AKP Hükümetini temsil eden siyasilerin ırkçı ve halklar arasında kin ve düşmanlık yaratan söylemleriyle yükselişe geçtiğine işaret etti. Musa Kulu, "Bu olayın peşini, hukuki, siyasi ve insani anlamda bırakmayacağız. Ölümcül yaralar alan bu insanlarımız, 'Kürtlere Ölüm' nidalarıyla saldırıya uğramıştır. Bu söylem, iktidarın ve siyasilerin söylemidir. Siyasilerin, toplumu tahrik eden açıklamaları sonucu bu tür saldırılar artmaktadır" dedi.

TÜRK: 'HALKLARI KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORLAR'

Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ise, Mersin'de yıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşayan halkları karşı karşıya getirmeye çalışan karanlık güçlerin varlığına dikkat çekti. Fazıl Türk, "Türk kökenli olan damatlarının bir akrabasının düğününe davet edilen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Kürt ailelere yönelik bu saldırı insanlığa, hiçbir ahlaka sığmaz. Kendi anadilini konuştuğu için bu insanlara saldıranlar kadar, toplumu geren siyasiler de sorumludurlar. Hiç kimse halkları karşı karşıya getirip, bu provokasyonlardan rant elde edemez. Bizler, Türk, Kürt, Arap, Laz ve Çerkez… Bütün bir halk olarak barış ve kardeşlik içinde yaşayacağız ve bizleri karşı karşıya getirmek isteyenlere gereken yanıtı vereceğiz. Halk, toplumu karşı karşıya getirenleri er ya da geç yargılayacaktır, bu karanlık odaklar, halk önünde hesap verecektir" şeklinde konuştu.

Öte yandan yaralı yakınlarının, jandarma ve polis çemberine alınan Mersin Devlet Hastanesi Acil Servisi önündeki bekleyişi de sürüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarafsız
tarafsız - 7 yıl Önce

olayı niye örtpaz etmeye çalışıyorsunuz.3'ü ağır 11 kişi yaralı.karı kız meselesi değil.kürtçe kelime yüzünden bu olay oldu.allahtan korkun.hiçmi içiniz yanmıyor böyle bir linç hiçbir yerde görülmedi.yaralılar geldiğinde bende ordaydım.allah ailesine sabır versin

tarafsız
tarafsız - 7 yıl Önce

hiç de alakası yok ben bu olayda baştan sonuna kadar ordaydım taki bu yalanlara ortak olan dayak yiyen kürt kökenli arkadaşları araçlara tek tek ben bindirdim.ve hatta urfalı ve muhtar olan arkadaşıda köyde unuttular.ben alıp arabamla arkalarından yetişmeye çalıştım.tek kelime ile yalan kürtçe konuştukları için kavga çıktı bırakın bu saçmalıkları ufacık bir olay karı kız tantanasından etnik bir çatışmaya döndü. köyde o kadar kalabalığa silah çeken kimdi ....o kadar kalabalığa arabayla ezmeye kalkan kimdi ...köyde düğünde adam bıçaklayan kimdi... bunlar niye ön planda değil. bakın halen ülkeyi nasıl karıştırırız diye uğraşıyorsunuz.ama doğru cahil çok aranızda her gün polis taşlıyorsunuz araba yakıyorsunuz kim ne diyor size .akıllı olun sağ duyulu olun bende size tavsiye burası mersin yörük obası eşkiyalık yapacaksanız dönün memleketinize.....

edizz
edizz - 7 yıl Önce

öğretmenlerimizin kaldıkları yurtlar yakılmaya, kendileri öldürülmeye kalkışıldığında ne diye bdp takipçisi olmadı yaşananların ? hani bdp milletvekili diyordu : "biz boş testiyi doluya çarparız" diye..en ufak mahalle arasında geçen olayı dahi konu yapan pkk yandaşları, asker, polis, mühendis öğretmen öldürmelerinin hesabını bu dünyada da öbür tarafta da ödeyecek, inş.

haydar gündoğan
haydar gündoğan - 7 yıl Önce

yazdıklarınızdan zihniyetiniz anlaşılıyor zaten... inkar etmeyin... buradaki habere de bir bakın:

http://www.gazeteimece.com/guncel/aslankoyde-linc-iddiasi.htm

selim reşit
selim reşit - 7 yıl Önce

Sayın editör, "tarafsız" ismiyle yazan okuyucunun anlattıkları doğruysa bu haberin ve kaynağının araştırılması gereklidir. AKP yandaşı medyanın yaptıklarından bir farkınız kalmayacaktır yoksa. Çamur atıp, izine yorum yaptıkça toplumsal bilinçlenme olmayacaktır, toplumsal uzlaşma hiç olmayacaktır. Bu yalnızca kamplaşmayı hızlandıracaktır. "Halklara özgürlük" nidalarını bir kenara koyup bir süreliğine halkın nabzını tutmaya ne dersiniz? Halkların ortak düşmanı emperyalizme bölünerek değil, bütünleşerek karşı konulabilir. Bazı ezberleri bozmanın zamanı şimdi değil ise ne zaman?

EDİTÖR NOTU: FARKLI KAYNAKLARDA OLAY AYNEN BU ŞEKİLDE YER ALMAKTADIR. FARKLI BİR BİLGİ VE AÇIKLAMA GELİRSE DE YAYINLARIZ. HABERE YORUM YAZANIN İSMİ; CİSMİ; KAYNAĞI BELLİ DEĞİL. YORUMA İNANIP HABERDEN KUŞKUYA DÜŞMENİZE GEREK YOK. BİZ DE BU KONULARIN HASSASİYETİNİN FARKINDAYIZ. YORUM SAHİBİ AYRICA, "benden size tavsiye burası mersin yörük obası eşkiyalık yapacaksanız dönün memleketinize" DİYOR. OLAYI ÖRTME GAYRETİ OLARAK GÖRÜYORUZ BU ÇABALARI...

necati  emirdağ
necati emirdağ - 7 yıl Önce

1960 dan önceki aslan köy olaylarını araştırınız, daha sonra düşününüz, olmuşmu veya hayır.

selim reşit
selim reşit - 7 yıl Önce

Sayın editör, “çeşitli kaynaklar” ifadeniz açıklayıcı olmaktan uzak. Google’dan kısa bir tarama ile aynı haberin bazı internet sitelerinde kaynak ve muhabirin adı olmaksızın, neredeyse kopyala-yapıştır türü bir kolaycılıkla, birbirinin benzeri olarak yer aldığını görüyorum. Aralarından bazıları demokrathaber’i, bazıları ozgur-gundem sitesini, kimi de DİHA ‘nı kaynak göstermiş. Haberi yansıtan sitelerin isimleri şunlardır: diclehaber.com, haberlink.com (alıntı DİHA), yuksekovahaber.com, gelawej.net, diyarbakirhaber.gen.tr, rojhaber.com, ozgurgelecek.net, ozgur-gundem.com, karakocan.info/tr, mersinyasam.com (alıntı demokrathaber), bitlishaber13.com (alıntı DİHA), rojnet.com, dengezape.com... Durumun hassasiyetinin farkında olduğunuzu ifade etmişsiniz, sizce yukarıdaki sitelerden hangileri yayınlarında bunu önemsiyorlardır? Kaynaklarınızı sorgulamaktan kastım budur ve umarım yanlış anlaşılmıyorumdur.

hamzetilhan
hamzetilhan - 7 yıl Önce

ekilen ihanetin üç yönlü meyvesi bi ha bet - kürt-türk-yayın lanması burda dış güç bula madımm.çünküü içlerindee