Kobani eylemlerinde öldürülen gence askerlik yoklaması gönderildi

15 aydır katilleri ortaya çıkarılmayan Emek Gençliği üyesi 18 yaşındaki Mert Değirmenci’nin evine askerlik yoklaması gönderildi

Kobani eylemlerinde öldürülen gence askerlik yoklaması gönderildi
İstanbul Esenyurt’ta, 6-8 Ekim Kobani eylemlerine yönelik ırkçı saldırıda öldürülen ve 15 aydır katilleri ortaya çıkarılmayan Emek Gençliği üyesi 18 yaşındaki Mert Değirmenci’nin evine askerlik yoklaması gönderildi.

Evrensel’den Cansu Pişkin’in haberine göre,  12 Ocak tarihinde oğullarının askerlik yoklamasını alan aile ise, öfkeli. Anne Songül Değirmenci, “Oğlum devlet tarafından öldürüldü, kimse üzerine gitmedi. Şimdi de yaşıyormuş gibi askerlik kağıdı gönderiyorlar” diye tepki gösterdi.

‘GÜNLERDİR ÖLÜM BELGESİYLE DOLAŞIYORUZ’

Evrensel’e konuşan Değirmenci’nin annesi Sarıgül Değirmenci, yoklama kağıdını görünce aynı acıyı ikinci kez yaşadığını söyleyerek, “Ne yapacağımı şaşırdım. Anayım ben, yüreğim kaldırmıyor, uyuyamıyorum, yemek yiyemiyorum... Benim canımdan can gitti ama 7 kişiye organ bağışlayıp can oldu benim çocuğum. Devlet tarafından öldürüldü oğlum, kimse üzerine gitmedi. Şimdi de yaşıyormuş gibi askerlik kağıdı gönderiyorlar” diye tepki gösterdi. Günlerdir ölüm belgesiyle kurumlar arasında gidip gelen Değirmenci’nin kuzeni Onur Değirmenci,  Mert’in nüfustan düşmesine rağmen askeriyeden bu belgenin geldiğini belirterek, “Mert nüfustan düşmüş görünüyor. Buna rağmen nasıl oluyor da askeriyeden böyle bir belge gönderiliyor diye Ardahan Askerlik Şubesini aradım. Bana verilen cevap ‘Bizim sistemimizde de öldüğü görünüyor. Muhtemelen biz belgeyi gönderdikten sonra nüfustan kayıt düşmüştür’ oldu. Kurumlar arasındaki iletişimsizlik yaşadığımız acıyı harmanlıyor. İnsanın ruhunu derinden sarsan bu acıyı tekrar tekrar yaşatıyorlar” dedi.

‘ÖLDÜĞÜNÜ BİLE TAKİP EDEMİYORLAR’

Değirmenci ailesinin  avukatı Devrim Avcı ise, “Mert öldürülmüş, nüfustan kaydı düşmüş, aradan 1 yıl geçmiş askerlik yoklaması evine gidiyor. Devlet mekanizması bunun takibini yapmıyor, vatandaşına sahip çıkmıyor” dedi. Soruşturma aşamasına ilişkin bilgi veren Avcı, Esenyurt’taki Kobanê eylemleri sırasında zarar gören ev ve iş yerleri, zarar gören kişilerin şikayeti üzerine açılan davaların neredeyse karar aşamasına geldiğini buna karşın Değirmenci  cinayeti ile ilgili ise dosyanın hâlâ savcılık aşamasında olduğunu söyledi. Avcı, “Ortada bir can kaybı var ama buna ilişkin savcılık hiçbir araştırma yapmıyor” diye tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 08:16
YORUM EKLE