Kobane için 2 milyon dolar yardım yapan Kürt işadamı şimdi de servetinin yarısını bağışlıyor

Hamdi Ulukaya da servetinin büyük bir kısmını hayırseverlik işlerine bağışlayacak

Kobane için 2 milyon dolar yardım yapan Kürt işadamı şimdi de servetinin yarısını bağışlıyor

ABD’nin Türk yogurt devi Chobani’nin sahibi Hamdi Ulukaya da servetinin büyük bir kısmını hayırseverlik işlerine bağışlayacak milyarderler arasına girdi. Ulukaya, servetinin yarısı kadarını hayırseverlik işlerine bağışlayacağını açıkladı. Ulukaya’nın kişisel servetinin 1,41 milyar dolar olduğu biliniyor.

Türk yoğurt devi Ulukaya, The Giving Pledge adıyla bilinen ve dünyanın en zengin kişileri Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ve Microsoft kurucusu Bill Gates tarafından başlatılan kampanyaya dahil olmuş oldu.

Hurriyet'te yer alan habere göre Associated Press’e konuşan Ulukaya, hayırseverlik projelerine dünya genelindeki göçmenlere yardım ederek destek vereceğini belirtti.

Ulukaya, bu kampanya için Tent (Çadır) adını verdiği bir internet sitesi kurduğunu ve bu siteye zaman içinde fon desteği sağlayacağını söyledi.

Ulukaya, Tent sitesinin faaliyetlerinin göçmenlerin sorunlara dikkat çekmek ve dünya genelindeki göçmenlere sağlık ve eğitim desteğini kapsayacağını söyledi.

Ulukaya daha önce de Kobane’ye 2 milyon dolarlık yardımda bulunmuştu. Ulukaya, “Ya oradaki katliamı seyredeceğiz ya da o insanları kurtarmak için bir şeyler yapacağız” demişti.

HAMDİ ULUKAYA KİMDİR?

Hamdi Ulukaya 1972 yılında Erzincan’da doğdu. Ailesinin kökeni Tunceli’nin Pertek ilçesine dayanır. Türkiye vatandaşı olup, Amerika’ya göç ettiğinde Amerikan vatandaşı olmuştur. Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitimi aldıktan sonra 1994’te ABD’ye gitti ve 1997 yılında University of Albany’de eğitim görmeye başladı.
Babasının tavsiyesi üzerine 2002’de New York’un taşrası sayılabilecek Euphrates’te beyaz peynir firması açtı. 2005’te Utica yakınlarında Kraft’a ait kapalı eski bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve Chobani adını verdiği şirketi kurdu. 2007 yılında Türk usulü süzme yoğurt üretimine başladı ve bu ürün Greek Yogurt (Yunan yoğurdu) adı altında ABD’de popüler oldu. Ulukaya 2009 yılında, The Business Review dergisinin ’40 yaş altı en başarılı 40 girişimci’ listesinde yer aldı.

2012’de Idaho’da 450 milyon dolarlık yeni bir tesis açtı ve Avustralya’da bir süt çiftliği satın aldı. Bloomberg’e göre 2013 yılında mal varlığı yaklaşık 5.4 milyar dolar olarak açıklandı ve Chobani ABD’nin en çok satan yoğurt markası olarak adlandırıldı.

Haziran 2013’te Ulukaya, ‘Ernst & Young World Entrepreneur Of The Year 2013′ seçildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 20:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk
selçuk - 6 yıl Önce

ben onu elazığlı diye biliyorum. bir daha araştırın isterseniz. demokrathaber

lezgin kayran
lezgin kayran - 6 yıl Önce

Hdp çimetodur.birleştiricidir.oyum hdp ye

Erkan
Erkan - 6 yıl Önce

Allah senden razi olsun ne kalbinde varsa Allah versin

ali olmez
ali olmez - 6 yıl Önce

Kobanin yardima iyitaci var

Ahmet
Ahmet - 6 yıl Önce

helal olsun

emel
emel - 6 yıl Önce

bu adam kobanıye yardım etmedi. bunu doğrulayacak ne bır haber, ne kobanıden bir yetkili,ne de kendisi söylemiştir. haber yaparken biraz daha dikkat edin.kobani sadece bize güvenıyor yanı kürt halkına..yalnız bırakmayın...kürdün dostu yoktur ..

veli
veli - 5 yıl Önce

Hayır Elazığlı değildir önceden Elazığlı denildi fakat bu doğru deyil.kanadada yaşayan tanıdıklarımız var.kendisini tanıyorlar.dersimlidir kendisi

Muzaffer akpolat
Muzaffer akpolat - 5 yıl Önce

Hamdi ulukaya benim akrabamdır dayımın oğludur aslen Tunceli Pertek ama Erzincan İliçde doğup büyümüş abiler istanbulda bir abisi Elazığ'da yaşıyor biz şavak aşiretine mensubuz yani dersim Elazığ Erzincan da yerleşmiş çoğunluğu Elazığ'da yaşıyor


SIRADAKİ HABER