'Kış olimpiyatlarına sporcu göndermeyelim'

Türkiyeli Çerkesler’den olimpiyat çağrısı…

'Kış olimpiyatlarına sporcu göndermeyelim'

Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Nusret Baş, ’Kış olimpiyatlarına Çerkes soykırımı nedeniyle sporcu göndermeyelim’ çağrısında bulundu.

Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Nusret Baş, yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun 2014 yılı Dünya Kış Olimpiyatları’nı yapabileceği daha uygun bölgeler varken Soçi şehrinde ısrar etmesinin arkasında, halkın bilmediği bir gerçek olduğunu belirterek, “Rusya konsolosluğu önünde basın açıklamaları ve yürüyüşler, soykırım ve sürgün konulu paneller, yabancı ülkelerin sporcu ve aktivistlerine Soçi bölgesinin kanlı geçmişi hakkında bilgilendirmeler, sosyal medyada ses getiren etkinlikler, imza kampanyaları gibi birçok çalışmayla başta Türkiye olmak üzere tüm dünya ülkelerinin dikkatini bu kirli tezgaha çevirmek istiyoruz” dedi.

Baş, “Dünya Olimpiyat Komitesi’nin kararlarına göre, ’’İnsanlık suçu-soykırım işlenen topraklarda barışın simgesi olan olimpiyatlar gerçekleştirilemez’’ diyor. Ama, Soçi kenti bu konuda Rusya için hiç temiz bir geçmişe sahip değil ve bu topraklarda asla olimpiyatlar yapılmamalı” diye konuştu.

Kış olimpiyatlarının Soçi’de neden yapılmaması gerektiği konusunda açıklama yapan Baş, “1763-1864 yılları arasında bu topraklarda bölgenin yerli halkı olan Çerkesler günümüz Rusya Federasyonu’nun tarihi mirasçısı durumundaki Rusya Çarlığı tarafından askeri ve ekonomik dengelerin asla eşit olmadığı savaşlarla katledildi, binlerce yıldır anavatanlarında huzur içinde yaşayan insanlar zorla yerinden edildi, sürgüne ve işgale direnenler ise soykırıma uğratıldı. Bahsedilen bölgede bu süreçte sadece savaşlarda bir milyondan fazla insan katledildi. Yerinden yurdundan kopmak istemeyen halkın en az bir buçuk milyonu daha sürgüne tabi tutuldu. Başta Anadolu ve Balkanlar olmak üzere o dönemde Osmanlı Devleti’nin topraklarına iskan edilen bu halk, sürgün esnasında yüzbinlerce insanını yolda kaybetti. Çerkesya’da ise kalan nüfus nerdeyse iki yüz bin civarındaydı. Yani o dönemde, nüfusun yüzde doksanı katledildi veya sürgüne zorlandı.

Kış olimpiyatlarının yapılacağı alan yani Soçi bölgesi bizce özellikle seçilmiştir çünkü Çerkes-Rus savaşlarının Rusların ezici üstünlüğü ile bitimini de simgeleyen, katliamın son dalgasını gerçekleştirerek zafer yürüyüşünün yapıldığı ‘Kızıl Çayır- Krasnaya Polyana’, gerçek adıyla Kbaada bölgesidir. Başta Soçi olmak üzere, Kuzey Kafkasya’da her yer belirgin olmayan binlerce Çerkes mezarlıkları ile çevrilidir. Şehitlikler ve mezarlar üzerinde barışı simgeleyen olimpiyatların yapılması insani ve yasal değildir” ifadelerini kullandı.

Soçi bölgesinde yapılacak olimpiyatların, Rusya’nın siyasi bir hamlesi olduğunu belirten Nusret Baş, sözlerine şöyle devam etti:

“Amaç, son dönemde Rusya’ya karşı yüksek sesle dile getirilen Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü olimpiyat yalanı ile sumen altı etmek, değişik organizasyonlar ile uluslararası kamuoyunu yanıltmaktır. Rusya’ya rağmen Çerkeslerin haklı çıkışları ve itirazları daha yüksek tonda çıkmaya devam edecektir. 149 yıldır yaşadığımız ve kanımızla canımızla sahiplendiğimiz, Çerkesler olarak kuruluşunda da büyük katkı sunduğumuz devletimizden beklentimiz Rusya Federasyonu’nun bu kirli oyununa Türkiye’nin alet olmaması ve Türkiye’nin kış olimpiyatlarına sporcu göndermemesidir. Türkiye, Çerkeslerin bu haklı itirazına kulak vermelidir.” (İnternet Haber)

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 16:49
YORUM EKLE