Kaçırılan Ezidileri kurtaran Yahudi Schindler

IŞİD’in elinden alınan 128 Ezidi çocuk ve kadın özgürlüğüne kavuştu

Kaçırılan Ezidileri kurtaran Yahudi Schindler

KanadaYahudi işadamı Steve Maman, kurduğu yardım hareketiyle 395 bin dolar topladı. Toplanan parayla şu ana kadar Irak’ta IŞİD’in elinden alınan 128 Ezidi çocuk ve kadın özgürlüğüne kavuştu.

Irak’ta IŞİD’in ele geçirdiği bölgelerde esir aldığı binlerce Ezidi kız ve kadının trajedisine karşı farklı çözüm yolları deneniyor. Montreal’de yaşayan Yahudi kökenli Kanadalı işadamı Steve Maman, cihatçı örgütün seks kölesi olarak kullandığı kız çocuklarını ve kadınlarını kurtarmak için internette bir kampanya başlattı. “Irak’ın Hıristiyan ve Ezidi Çocuklarının Kurtuluşu” (CYCI) adlı proje kapsamında, bağışlarla 395 bin dolar toplandı. Bugüne kadar, IŞİD’in elinden her biri için yaklaşık 2 bin ila 3 bin dolar fidye parası verilerek 128 Ezidi kız çocuğu ve kadın kurtarıldı.

Radio Free Europe’a konuşan Maman, ilhamı İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudileri soykırımdan kurtarmak için servetini harcayan Alman işadamı Oscar Schindler’den aldığını söyledi. Maman, “Biz Yahudiler olarak ‘Bir daha asla’ derken tam anlamıyla deriz. Eğer Schindler Yahudiler için bunu yaptıysa biz arkamıza yaslanıp seyredemeyiz” dedi. Geçen sene Montreal’deki Yahudi cemaati içerisinde para toplamaya başlayan Maman’a gönüllüler yardım ediyor.

2 BİN 700 REHİN

Emekli Amerikalı asker Amy L. Beam, Kürdistan Federe Bölgesi'ndeki mülteci kamplarındaki Ezidi ailelerle konuşup kayıp kızların listesini hazırlıyor. Bu listelerden yola çıkılarak aracılar yoluyla fidye ödemek için IŞİD’le temas kuruluyor. CYCI için çalışan gönüllülerden Amran, kampanyanın amacını tamamlaması için 9 ila 10 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu söylüyor. CYCI’nin verilerine göre IŞİD’in elinde, çoğunlukla seks kölesi olarak eziyet edilen en az 2 bin 700 çocuk ve kadın bulunuyor. Kürt Bölgesel Yönetimi, Ezidi ailelere fidye ödemeleri için yardım etse de verilen maddi miktar yetmiyor. IŞİD işgali öncesinde tarım ve hayvancılıkla geçinen Iraklı Ezidilerin de ciddi bir maddi gücü yok.

IŞİD’E FİNANSMAN MI?

Steve Maman’ın girişimi sayesinde 128 çocuk ve kadın IŞİD’in elinde kurtulmuş olsa da fidye ödeme yöntemi sorgulanıyor. Ezidileri kurtarma kampanyası takdir edilse de yarım milyon dolara yaklaşan fidyenin insan ticaretini meşrulaştırdığı ve cihatçı örgüte maddi kaynak sağladığı eleştirisi yapılıyor. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 09:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
salih
salih - 3 yıl Önce

türkiyedeki sakallı sözde islamcılarda ezdiler ellerine gecse hicte isidi aratmayan uygulamalar yapacaklarından şüphem yok,sayınmamana müslüman bir kürt olarak ezdi kardeşlerimizi kurtardığı için teşekür ederim.

halk
halk @salih - 3 yıl Önce

birde müslüman olduğunu söylüyor müslümanları karalıyorsun sahtekar.sakal düşmanı.ne olduğun yazında çok güzel belli oluyor.yahudi dostu hainler

deniz öztürk
deniz öztürk - 3 yıl Önce

lütfen başlıktaki kız ve kadın kelimelerini çocuk ve kadın olarak değiştirin cinsiyetci bir başlık olmuş

Demokrat Haber
Demokrat Haber @deniz öztürk - 3 yıl Önce

haklısınız.... değiştirdik...

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

kürdistana iyi bi komsu olur israil

vatandaş
vatandaş - 3 yıl Önce

ulan adi nankörler,ezidiye,kobaneden kaçana ,topraklarını açan türkiye,ama övülen yahudi.uydu çağında yaşıyor olayları canlı canlı seyrediyoruz.demek ki pkk ve yandaşlarına yahudi uşağı demek te haklıymışız.

Vatandaşa
Vatandaşa - 3 yıl Önce

Vatandaş siz hep yavşakk olduz. ...

cnyt
cnyt - 3 yıl Önce

bu kadar açık işte hayudi oyunu kimi kimden kurtarıyor :) uyan müslüman kürt hdpkk hayudi tasması takmış adi bi yapılanma ermeni çetelerinden farkı yok

cnyt
cnyt - 3 yıl Önce

eğer işid gerçek bi islam hareketi olsa ilk vuracağı yer israil olur bu kadar mı satıldınız ipinizi pazara çıkardınız hdpkk zihniyet değiriniz neyse söyleyinde biz verelim başkasına itlik yapmayın bari it bizim itimiz deriz insan bunu görmemek için kör olmalı yada satılık