İşte rüyalarla ilgili bilmediğimiz bazı gerçekler

Herkes rüya görür fakat rüya görme sıklığı ve gördüğünü hatırlama kişiden kişiye göre değişir...

İşte rüyalarla ilgili bilmediğimiz bazı gerçekler

Rüya görmek hayatın doğal ve gerekli bir parçasıdır. Herkes rüya görür fakat rüya görme sıklığı ve gördüğünü hatırlama kişiden kişiye göre değişir.

İşte rüyalarla ilgili bazı gerçekler.

- Sayılarla Rüyalar: Bir insan yılda ortalama 1,460 rüya görür. Bu gecede 4 rüyaya denk gelir.

- Horlamak ve Rüya görmek: Bilim adamları aynı anda horlamanın ve rüya görmenin mümkün olmadığını söylüyor. İyi haber: Eğer bütün gece rüya gördüyseniz yanınızdakini horlayarak rahatsız etmemişsiniz demektir!

- Çocukluk rüyaları: Çocukların rüyaları yetişkinlerden daha kısa olur. Çocukların rüyalarının 40%'ı kabustur. Hayvanlar çocukların rüyalarında sıklıkla gördükleri ögelerdir.

- Renkler: Rüyadaki renklerin yorumlanması kişiden kişiye göre değişir. Örneğin mavi bir kişinin rüyasında aşkı temsil ederken başka biri için tamamen farklı bir şeyi temsil edebilir.

- Erkekler: Erkekler çok düşük kalori alımına sebep olan diyetler uyguladıklarında daha az cinsel temalı rüya görürler.

­- Rüyalar ve Kan Dolaşımı: REM uykusu süresince beyine doğru kan akışında artış olur.

- Vitaminler: Bazı vitaminler (B vitamini ve St. John's Wort) daha canlı rüyalar görmemize sebep olur.

- Hamilelik: Hamile kadınlar rüyalarını daha iyi hatırlarlar. Bu hamilelik süresindeki hormonal değişimlerden kaynaklanır.

- Nikotin: Sigarayı yeni bırakan kişilerle sigara içenler karşılaştırıldığında sigarayı bırakmış kişiler rüyalarının daha canlı olduğunu gözlemlenmiş.

- Alkol Tüketimi: Alkol beyin zarındaki aktiviteleri yavaşlattığından ötürü kişiyi REM uykusu yerine derin yavaş dalga uyku evresine sokar bu da görülen rüyalar üzerinde etki yapar.

- Doğduktan sonra kör olmuş insanlar: Rüyalarında görüntü ve renkler görebilirler. Doğuştan görme engelliler ise herhangi bir görüntü görmemelerine rağmen, rüyalarında dokunma, tat ve koku hislerini deneyimlerler.

- Siyah-Beyaz: Çocukluğunda siyah beyaz televizyon izlemiş bireyler diğer bireylere göre daha sık tek renkli rüyalar görme eğilimine sahiptir. Rüyaları Hatırlama Rüyaların 50%'si uyandıktan sonraki 5 dakika içinde unutulur. 10 dakika içinde 90%'ı unutulur.

- Erkek ve Kadınların Rüyalarının Farkları: Erkekler genellikle korku, öfke, sinir ve şanssızlık temalı rüya görürken kadınlar daha pozitif duygu yüklü rüyalar görürler.

- En sık görülen rüyalar
: Düşme, uçma, çıplaklık ve sınıf farklılıkları rüyalarda en sık görülen ögelerdir. Bunları görmemiz günlük hayattaki temel korkularımızdan kaynaklanır.

- Rüyalarda genellikle tanıdığımız ya da gün içinde karşılaştığımız insanların yüzlerini görürüz.

- Ailenin en büyük erkek çocuğu diğer kardeşlerinden daha pozitif rüyalar görür. En büyük kız çocuğu ise rüyalarında daha agresif karakterler görür. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 11:41

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER