İstanbul’a şiddetli yağış ve rüzgar uyarısı

Haftasonu hava nasıl olacak?

İstanbul’a şiddetli yağış ve rüzgar uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin geceyarısı itibariyle şiddetli rüzgârların ve yağışın etkisi altına gireceğini duyurdu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yazılı bir açıklama yaparak, kentin bu geceyarısı itibariyle şiddetli rüzgârın ve yağışın etkisi altına gireceğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meteoroloji raporları doğrultusunda tüm birimlerini uyararak alarma geçirdi.

Yapılan açıklamada, sağanak ve şiddetli yağışın yanı sıra kuvvetli rüzgârın hafta başına kadar aralıklarla fırtına seviyesinde saatte 30 ile 100 km hıza ulaşacağının tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamada "Cumartesi sabah itibariyle İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan başlayarak, öğleye doğru il genelinde kuvvetli ve çok kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri olacağı tahmin ediliyor. Radar görüntülerine göre saatte 21-75 kg/m2 yağış düşeceği gözleniyor. Pazar akşam saatlerine kadar aralıklarla kuvvetli yağış olması beklenirken fırtınanın Salı akşam saatlerinde ise etkisini azaltması bekleniyor” denildi.

Şiddetli rüzgârın sebep olabileceği olumsuzluklara karşı da İstanbullular uyarıldı: “Rüzgârın açık deniz seferlerini aksatması, çatı ve tabela uçması, ağaç devrilmesi, denizde dalga yüksekliğini artırarak (2 ila 5m arası) olumsuzluklara neden olması bekleniyor."

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2014, 16:01
YORUM EKLE