İstanbul yaşamak için en iyi 100 kent arasına giremedi

Bir araştırma şirketinin yaşam kalitesi standartlarını temel alarak yaptığı araştırmaya göre yaşamak için en iyi kent Viyana oldu

İstanbul yaşamak için en iyi 100 kent arasına giremedi
Uluslararası araştırma şirketi Mercer'in yaşam kalitesi standartlarını temel alarak yaptığı araştırmaya göre yaşamak için en iyi kent Avusturya'nın başkenti Viyana. İstanbul ise ilk 100’e giremeyip 122'nci sırada yer aldı. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 230 kentin dahil edildiği listenin son sırasında ise Irak'ın başkenti Bağdat yer aldı. 

Listede ilk sıraları Viyana ile birlikte İsviçre'nin Zürih, Yeni Zelanda'nın Auckland, Almanya'nın Münih ve Kanada'nın Vancouver kentleri izliyor. Düsseldorf'un altıncı, Frankfurt'un yedinci sırada yer aldığı listenin ilk sıralarında Almanca konuşulan kentlerin ağırlıkta olduğu dikkat çekiyor.

Londra, Paris ve New York ise ilk 35 kent arasına giremedi. 

Guardian gazetesinin haberine göre, 10 sıra birden gerileyerek 37'nci sıraya düşen Paris'in bu düşüşünde 2015'ten bu yana yaşanan saldırıların etkili olduğu belirtiliyor. 39'uncu sıradaki Londra'nın hava kirliliği, trafik ve iklim nedeniyle sıralamada gerilerde kaldığı ifade ediliyor.

Araştırmada kentlerin sosyal ve ekonomik şartları ile sağlık, eğitim, barınma ve çevre koşulları dikkate alınıyor. Büyük şirketler iş kurmak için yer seçerken bu araştırmanın sonuçlarını da göz önünde bulunduruyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 22:42
YORUM EKLE