Irksal önyargılar bebeklikte başlıyor

Kanada'da yapılan bir araştırma, insanların ırksal önyargılarının 6 aylıkken başladığını ortaya koydu

Irksal önyargılar bebeklikte başlıyor

Toronto Üniversitesi Ontario Eğitim Araştırma Enstitüsü'nde görevli araştırmacılar, ABD, İngiltere, Fransa ve Çin'den araştırmacıların da katkısıyla yürüttükleri araştırmada bebeklerin ırklarla ilgili önyargılarını ele aldı.

Araştırmada, 3 ila 9 aylık bebekler, kendilerine art arda izletilen yetişkin kadınları gösteren videoları nötr yüz ifadeleriyle izledi. 

Bebeklere kendi ırkından olan kişilerin yüzlerinin gösterilmesinin ardından önce neşeli sonra da hüzünlü müzik ve farklı bir ırktan kişilerin yüzlerinin gösterilmesinin akabinde de neşeli ve sonrasında hüzünlü müzik dinletildi.

Çalışmada, 6-9 aylık bebeklerin kendi ırkından olan kişilerin yüzlerine neşeli müzik çaldığında, kendi ırkından olmayanların yüzüne de hüzünlü müzik çaldığında daha uzun süre baktığı görüldü.

İnsanlarda ırklara yönelik önyargıların daha önceden farklı bir ırktan biriyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmasına bağlı olmadan da küçük yaşta oluşabildiği sonucuna ulaşılan çalışmada, 6 aydan küçük bebeklerin ırklarla ilgili olumsuz yargıları olmadığı görüldü.

Araştırmaların sonuçları, 'Wiley Online Library' isimli internet sitesinde yayımlandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 08:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER