İranlı Kürt gazeteci Behruz Bocani serbest bırakıldı

İranlı Kürt gazeteci Behruz Bocani, Avustralya'nın Manus Adası'ndaki sığınmacı merkezinde altı yıldır zorla tutulduktan sonra özgürlüğüne kavuştu

İranlı Kürt gazeteci Behruz Bocani serbest bırakıldı

Papua Yeni Gine’ye bağlı Manus Adası’nda altı yıldır zorla tutulan İranlı Kürt gazeteci, sığınmacı ve insan hakları savunucusu Behruz Bocani serbest bırakıldı. Yeni Zelanda’ya giden Bocani The Guardian gazetesine açıklamasında, Papua Yeni Gine ve Avustralya’nın göçmenlik sistemine sert eleştiriler yöneltti.

İranlı Kürt gazeteci, “O yere bir daha asla gitmeyeceğim… Sadece bir numara, ‘sığınmacı’ diye bir etiket değil, bir insan olabildiğim bir yere gitmek istiyorum” dedi.

Bocani, memleketi İran’da yaptığı haberler ve Kürtlerin bağımsızlığına desteği nedeniyle hedef haline getirilmiş ve 2013’te bir botla, Hint Okyanusu’nda Avustralya’ya ait olan Christmas Adası’na kaçmıştı. Ancak burada, Avustralya’nın gaddarlığı ile dünya çapında nam salmış göçmen politikalarının esiri haline geldi.

Ağustos 2013’te, Pasifik Okyanusu’ndaki Manus Adası’na transfer edildi. Burada 2 bin 269 gün geçirdi ve hazırladığı raporlar, gizlice çektiği görüntüler, The Guardian gazetesi için yazdığı makaleler ve Whatsapp’ı kullanarak kaleme alabildiği bir kitapla, Manus Adası’nda hapsolmuş göçmenlerin sesini dünyaya duyurdu.

Bocani, Manus’ta tutulduğu altı yıl boyunca arkadaşlarının gardiyanlar tarafından öldürülmesine, bazılarının tıbbi yetersizlik nedeniyle yaşamını yitirmesine, bazılarının akıl sağlığının bozulmasına ve intihar etmesine tanık oldu. Kendisi iki defa işkence gördü; göçmenlerin açlık grevini dünyaya duyurduğu için sekiz gün hapse atıldı.

‘GAZETECİLİK BENİM GÖREVİM’ DİYEREK KENDİNİ TEHLİKEYE ATMIŞTI

Bu süreçte gazetecilikten vazgeçmeyen Bocani, ürettiği haberlerle Avustralya’nın katı göçmen rejiminin bir nebze olsa da yumuşamasında büyük rol oynadı. Bocani 2015 yılında, “Ben bu yerde de hâlâ gazeteciyim. Bu benim işim, benim görevim” demişti.

‘ONLARI O ADADA BIRAKAMAYIZ’

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, dün ulaştığı Yeni Zelanda’dan yaptığı açıklamadaysa, “Altı yıldan sonra çok, çok yorgunum. Fakat oradan uzakta olduğum için memnunum. Manus’taki herkesin o kadar çok acılı hatırası var ki, onları o adada bırakamayız… Fakat kalpten bir mutluluk hissediyorum: Özgür hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Bocani Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde bir edebiyat festivaline katılacak. Bir aylık Yeni Zelanda vizesi olan İranlı Kürt gazeteci, ABD’ye sığınmayı planlıyor. ABD’nin kendisini, iki ülke arasında Barack Obama döneminde yapılan bir anlaşma uyarınca kabul ettiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 20:58

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Cavga
İsmail Cavga - 1 yıl Önce

Ülkemizde olan durumlardan ne farkı var. Altan kardeşleri tutukladılar, Ahmet Altan tekrar tutukladılar. İçeride onlarca tutuklu gazeteci var, görevleri gazetecilik yapmak.

SIRADAKİ HABER