İmam: Alevinin selası okunmaz

İmam yaşamını yitiren Alevi yurttaş için “Alevinin selası okunmaz” diyerek sela vermedi

İmam: Alevinin selası okunmaz

İzmir’in Konak ilçesindeki Kemeraltı çarşısında yirmi yıldır esnaf olan V.T, 21 Ocak sabahı hayatını kaybetti.

V.T’nin çarşıdaki esnaf arkadaşları ve iş yerindeki elemanları, Konak Müftülüğüne bağlı 866. sokaktaki Kemeraltı Camii’nde, çarşı esnafının da ölümden haberdar olması için sela verdirmek istedi.

Özgür Aydın'ın ANF'de yer alan haberine göre müezzine yazılı bir şekilde başvurmalarına rağmen, öğlen okunması gereken sela verilmedi.

Halk camiye giderek imamla görüştü.

İmam selanın okunmamasıyla ilgili; “V.T, hiç bir zaman camiye namaza gelmedi. Alevinin selası okunmaz” cevabını verdi.

 Bunun üzerine esnaf ve imam arasında bir tartışma yaşandı.

Halk yaşananları İzmir İl Müftülüğüne bildirdi. Müftülük, imamla görüştükten sonra, cami müezzini Mehmet Uçaroğlu, sela yerine başka bir dua okudu.

Uçaroğlu, sela sonunda cenazenin Cemevi’nden kalkacağından bahsetmezken, ‘Allah rahmet eylesin’ cümlesini söylemedi. 

Yaşananlar Kemeraltı çarşısındaki Alevi esnafın tepkisini çekerken, müezzinin sela duası yerine ne okuduğu anlaşılamadı.

‘İKİNCİ KEZ YAŞADIM’

Yaşananlara ilişkin konuşan Hasan Aslan, Kemeraltı caminde Alevilere ilişkin söylenenleri daha öncede babası vefat ettiğinde duyduğunu söyledi.

Aslan, ‘Alevilerin selası okunmaz’ zihniyetinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Bizim verdiğimiz vergilerle caminin giderleri karşılanırken, bizim selamız bile okunmuyor. Bu yaklaşım bizi fazlasıyla kaygılandırıyor. Bizim ibadet yerlerimize statü verilmezken, bizden alınan vergilerle imam ve camilere harcanmasından ciddi anlamda rahatsızlık duyuyorum. Konunun takipçisi olacağız” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Kardaş
İbrahim Kardaş - 2 yıl Önce

Müslüman olmadan önce, bir kere de insan olsanız.

Sibel baycuman
Sibel baycuman - 2 yıl Önce

Ben boyle bişey gormedım alevıyız dıye musluman degılmıyız bız bu nasıl bı beyındır anlamıyorum bızde muslumanız elhamdurıllah nasıl sela okumasın asıl dınsız sensın hoca sen

Ali Nurhakli
Ali Nurhakli - 2 yıl Önce

Demek ki neymis:Asil Musluman biziz,savi havaymis !O halde ,biz Musluman degiliz,deyip hayatimizi ona gore yasamaliymisiz.Bu it oglu it gibilerine boyun egmek yerne kedi inancimizi yasamaliymisiz.Hem de acik ve mertce!Zaten riya sadece bizi degersiz yapar.Bu vesileyle birolay aktarmak isterim:Alevi oldugu herkesce bilinen bir muhendiz (adi b!ende sakli)AKP B.bas.adayina gider ve ken?disini destekleyec!egini soyler,aday memnun olacagini belirtir.Secimi kazaninca bizimki cicegini alir ziyarete Gider.Uygun bir anda,artik bizi gorursun,minvalde bir sey soyler.Baskan arkasina yaslanir der ki:Sen Alevisin,bana calistin mi emin degilim,ayrica sana ihale versem partililere ne derim?Bir Aleiye ihale verdi diye beni topa tutarlar.Bizimki kudurur,adam der ki Ulan sen kirk yillik cevrenisattin beni satmayacagin ne malum?

Cemal
Cemal - 2 yıl Önce

Allaha kurban olum biz Alevileri ne kadar istemezlerse istesinler umrumuzda değil fakat yukarı da bi arkadaşın belirttiği gibi biz Alevilerden aldığınız vergileri sonsuza dek haramediyoruz ve sizin bizi bilmeniz öönemli değil bizi hak muhammed ali biliyor ya o bize yeter bizler hiç bi zaman baş koyduğumuz diri diri yanarak öldüğümüz acılar çekerek öldüğümüz bu yoldan yani hak muhammed Ali nin yolundan dönmeyeceğiz ey sizi gidi cahil dinsiz yaratıklar. Tabi her insanı demiyorum

nihal
nihal - 2 yıl Önce

vay şerefsiz Allah belalarını versede görsek insan değil it bunlar

Ali Ersöz
Ali Ersöz - 2 yıl Önce

Suç,sela okunmasını isteyende,Bunlar,gerçek müslümanlara kurban olsun IŞİD zihniyetinde olan bu yaratıklar sela okusa nolur okumasa nolur.

Celal Gül.
Celal Gül. - 2 yıl Önce

Eģer onun gibiler müslüman'sa ben deģilim..
Ben insanım.. insan ayrımı yapmam. Renk,Din, Dil,ırk ayrımı yapmam..
Çünki evet ben insanım..
Melek'ler bana eģilsin..

Levent
Levent - 2 yıl Önce

Lan imam iti sen müslümansan ben değilim senin gibi iter insanları müslümanlıkta soğütuyo