İbrahim Tatlıses iftiradan tazminata mahkum oldu

Şarkıcı İbrahim Tatlıses, 5 yıla kadar hapisle yargılandığı ‘iftira’ davasında beraat etti.

İbrahim Tatlıses iftiradan tazminata mahkum oldu

İbrahim Tatlıses, hâkim Habibe Aslan ve avukat kızı Aslı Aslan’a iftira attığı gerekçesiyle yargılandığı davada toplam 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu. Tatlıses, davalık olduğu MESAM'la ilgili ihtiyati tedbir kararı verilmesini, MESAM'ın hukukçusu Aslı Aslan'ın annesinin hâkim olmasına bağlamıştı.

Şarkıcı İbrahim Tatlıses, 5 yıla kadar hapisle yargılandığı ‘iftira’ davasında beraat etti. Ancak Tatlıses’e aynı davada tazminat cezası çıktı.

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) yönetimiyle ilgili, Arif Sağ ve ekibi ile İbrahim Tatlıses’in de yer aldığı grup arasındaki 2014’te yaşanan tartışmalar mahkemeye taşındı. İstanbul 1. Fikri Sinai Haklar Mahkemesi Hakimi Hazal Zengingü, davacısı Ali Haydar Timisi, davalısı MESAM olan bir dosyada ihtiyati tedbir kararı verdi.

İbrahim Tatlıses, bu kararı eleştirdi. Tatlıses MESAM’ın danışman hukukçusu avukat Aslı Aslan’ın, 3. Fikri Sinai Hukuk Mahkemesi Hakimi Habibe Aslan’ın kızı olması nedeniyle böyle bir karar verildiğini iddia etti. Tatlıses attığı 3 tweette, “Durdurma kararı aldık. Alabilirler neden alamasınlar ki? Fikri Sınai Mahkemesinden almışlar. Fikri Sınai Hakimi Habibe Aslan. Kızı da MESAM’ın avukatı Aslı Aslan. Nasıl almasınlar ortada bir kurul kararı var nedir bu başkan artık biz sizi istemiyoruz. Gidin, Yeteeeer!! Yani tüm müzik insanları adına diyorum ki usta, yedik kaz etinden doyduk lezzetinden. Artık bu ülkede hatırla gönülle yapılan işler bitti” şeklindeki paylaşımda bulundu.

HAKİM ŞİKAYETÇİ OLDU

Hakim Habibe Aslan, Tatlıses’e hakimlik ve insani değerlerini, kişiliğini, tarafsızlığını ve adilliğini tartışmaya açarak kendisine iftira attığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Hakim Habibe Aslan kendisi ve kızı için de 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Kararı kendisinin vermediğini belirten Hakim Habibe Aslan kızının da söz konusu dava dosyasında davacı ve MESAM’ı temsil etmediğini belirtti.

Tweetlerin atıldığı tarihte Tatlıses’in 401 bin takipçisi olduğu belirtilen dilekçede, tweetlerin haber sitelerinde kullanılmasıyla milyonlarca kişiye ulaştığı yer aldı. Tatlıses’in kararı verenin Habibe Aslan, MESAM’ın avukatının da Aslı Aslan olup olmadığını araştırmadan itham ettiği anlatıldı.

MANEVİ TAZMİNATA MAHKUM OLDU

Tatlıses, hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davadan geçen yıl beraat etti. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen tazminat davasının önceki gün görülen duruşmasında ise mahkeme kararını açıkladı. Taraf avukatlarının katıldığı duruşmada İbrahim Tatlıses’in attığı tweetlerin hakim Habibe Aslan ve avukat kızı Aslı Aslan’ın kişilik haklarına saldırı olduğunu belirten mahkeme, Tatlıses’i tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme, İbrahim Tatlıses’in hukukçu anne-kıza 5’er bin TL’den toplam 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 17:00

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER