Hrant’ın Arkadaşları: Adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılanacağı davanın başlaması öncesinde Hrant’ın Arkadaşları grubu bir basın açıklaması yaptı. Dink cinayeti davasında ilk gün iddianamenin okunmasıyla sona erdi. İddianamenin okunmasına yarınki duruşmada devam edilecek

Hrant’ın Arkadaşları: Adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı duruşma öncesinde Hrant’ın Arkadaşları Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Ucu kim, derinliği neresi olursa olsun bu cinayetin ortakları ortaya çıkarılana, hak ettikleri cezaları alan kadar adalet talebimizi dile getirmeye, adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz” ifade edildi.

Hrant’ın Arkadaşları adına Yıldız Önen’in okuduğu açıklama şöyle:

“Bugünden tam 1 ay 5 gün önce yine burada, yine adalet nöbeti için toplanmıştık. Birleştirilen davalar neticesinde yargı sürecinin en başından beri işaret ettiğimiz kamu görevlilerinin bir kısmı ilk kez hakim karşısına çıktı. Ve sanık ifadeleri ile birlikte haklılığımız bir kez daha gün yüzüne serildi. Ne diyordu o sanıklardan biri: ‘Devlet olarak Hrant Dink’in göz göre göre öldürülmesine göz yumduk…’ İşte bu acı itirafı yalnızca duymuş olmakla kalmak istemiyoruz. Göz göre göre öldüren, öldürülmesini azmettiren, öldürülmesine göz yuman; hangi odaktan, hangi cenahtan, hangi güçten olursa olsun hesap versin, yargılansın, cezalandırılsın istiyoruz. Bu ülkenin, bu toplumun bugünlerde en çok ihtiyacı olan şeyi istiyoruz: Biz adalet istiyoruz.

UCU KİME DEĞERSE DEĞSİN

Adalet talebimizin, yine bir sanık beyanındaki ifadesiyle ‘bir dönemin bir dönemle hesaplaşması’na kurban verilmesine itiraz ediyoruz. Ucu kim, derinliği neresi olursa olsun bu cinayetin ortakları ortaya çıkarılana, hak ettikleri cezaları alan kadar adalet talebimizi dile getirmeye, adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz. Bedenleri olmasa da gözü kulağı burada olan dünyanın dört bir tarafındaki vicdanlı insanlar adına inatla ve umutla haykıracağız: Biz bitti demeden bu dava bitmez…”

DİNK DAVASINDA İDDİANAME OKUNUYOR

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde adı geçen kamu görevlilerinin yargılandığı dava ile Dink'in öldürülmesine ilişkin açılan ana davanın birleştirilmesinin ardından 6'sı tutuklu 37 kişinin yargılandığı davanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşması, iddianamenin okunması ile devam ediyor. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda 160 sayfalık iddianamenin 40 sayfası okundu.

DİHA'nın haberine göre; duruşmanın öğleden önceki oturumunda ise sanıklardan İstanbul eski Emniyeti Müdürü Celalettin Cerrah'ın avukatı Mehmet Köksal, Cerrah'ın yargılanamayacağını belirterek, Cerrah'ın dosyanın düşürülmesi talep etmişti. 

Mahkeme kararı reddederek duruşmaya devam etmişti.

3 GÜN SÜRECEK DURUŞMA

Üç gün devam edecek duruşmada aralarında Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, İstanbul Emniyeti eski Müdürü Celalettin Cerrah, Emniyet İstihbarat Dairesi eski başkanları Ramazan Akyürek, Sabri Uzun, Ahmet İlhan Güler, Trabzon Emniyeti Eski Müdürü Reşat Altay'ın bulunduğu kamu görevlileri yargılanıyor. 

DURUŞMA YARIN DEVAM EDECEK

Dink cinayeti davasında ilk gün tamamlandı. Mahkeme heyeti öğlen arasının ardından yeniden başladı. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının isteği üzerine iddianameyi okuttu. İddianamenin okuması bugünkü duruşmada sonlanmadı. Mahkeme yarın sabaha kadar duruşmaya ara verdi; duruşma iddianamenin okunmasıyla başlayacak. 

Agos'un haberine göre; mahkeme heyetinin yarın iddianamenin okunmasının ardından sanıkların ifadelerini alması bekleniyor.  


Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 16:46
YORUM EKLE