Hrant Dink ödülü İsmail Beşikçi'ye

Beşikçi ödülünü Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'ten aldı...

Hrant Dink ödülü İsmail Beşikçi'ye

Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen 'Uluslararası Hrant Dink Ödülü'ne bu yıl İsmail Beşikçi ve Memorial Cemiyeti layık görüldü.

 

İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşen törende, Majak Toşikyan tarafından Hrant Dink için bestelenen oratoryo ilk defa seyirciyle buluştu.

 

Ödülün bu yılki jürisinde Ahmet Altan, Tim Garton Ash, Emma Bonino, Lydia Cacho, Rakel Dink, Costa Gavras, Nilüfer Göle, Alexander Iskendaryan ve Etyen Mahçupyan bulundu.

 

Ödüle Türkiye'den Toplumbilimci-yazar İsmail Beşikçi Rusya'dan ise Uluslararası Memorial Cemiyeti layık görüldü.

 

Beşikçi ödülünü Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'ten alırken, Memorial Cemiyeti adına ise ödülü Memorial İnsan Hakları Merkezi Direktörü Alexander Cherkasov aldı.

 

Ödül, her yıl, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren, biri Türkiye’den biri yurt dışından olmak üzere, iki kişi, kurum veya gruplara veriliyor.

 

Hrant Dink Vakfı, ödülle, bu yönde çaba gösterenlere, seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmak, onlara manen destek olmak, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmek istiyor.

 

Twitter’da ödülün yankıları:

 


Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 10:10
YORUM EKLE