HDP MYK üyesi Murad Mıhçı: Kardeş olmayalım, dost olalım yeter!

“Soykırım ve yüzleşme paneli” yapıldı

HDP MYK üyesi Murad Mıhçı: Kardeş olmayalım, dost olalım yeter!

Nor Zartonk ve Güney Dergisi tarafından ortak düzenlenen ”Soykırımın 101. Yılında Soykırım ve Yüzleşme” paneli İstanbul’da Cezayir Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Kolaylaştırıcılığı Diren Cevahir Şen’in yaptığı panelde Nor Zartonk’tan Murad Mıhçı (HDP MYK üyesi) ve Güney Dergisi'nden Yusuf Demir konuştu.

HDP MYK üyesi Murad Mıhçı bir Ermeni olarak seçim çalışmaları sırasında yaşadığı anekdotlardan yola çıkarak 1915 Ermeni Soykırımı’nın izlerini hatırlattı. Mıhçı, “Yanıma Kürt bir arkadaş geldi. Babaannesinin kendisine anlattığı bir olayın acısını yüreğinde taşıyordu. Babaannesi çocukken, ailesi kimsesiz bir çocuğa rastlamış. Eve getirip önüne yemek koymuşlar. Çocuk yedikçe yemiş, yedikçe yemiş. Karnı doyunca üzerine düzgün, temiz bir şeyler giydirmişler. Çocuk kendine gelince ortadaki siniyi işaret ederek, “Bu sini bizimdi” demiş. Çocuğu hemen ateşte yakmışlar” diye konuştu.“DOST OLALIM YETER”

Bu hikayeyi kendisine anlatan kişinin büyük bir acı yaşadığını anlatan Mıhçı, “Biz artık kardeşlik söylemini bırakalım. Kardeş olmayalım, dost olalım yeter. İnsan kardeşini seçemez ama dostunu seçebilir” diye konuştu.

Güney Dergisi'nden Yusuf Demir ise sosyalist hareketin de istisnalar dışında yakın zamana kadar Ermeni Soykırımı konusunda utanılacak bir tavır takındığını savundu. Konuşmacılar soykırım ile nasıl yüzleşilmesi, yüzleşme için neler yapılması gerektiği konusunda görüşlerini anlattı, dinleyiciler de soru ve görüşlerini ifade ettiler.HDP SOYKIRIM ANMALARINA AKTİF KATILACAK

HDP MYK üyesi Murad Mıhçı, Demokrat Haber’e yaptığı açıklamada bu yılki 24 Nisan Ermeni Soykırımı anma gününde başta İstanbul olmak üzere anma etkinliğinin yapılacağı tüm kentlerde HDP örgütünün anmalara güçlü katılım göstereceği bilgisini verdi. HDP anma etkinliklerinde diğer siyasi yapılarla ortaklaşmaya çalışacak, konuya dair basın açıklaması, panel ve toplantılar düzenleyecek, uygun koşulları bulunan milletvekilleri de anma etkinliklerine katılım sağlayacaklar. (Mehmet Göcekli / Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 00:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER