HDP Kısırkaya’daki hayvan barınağını sordu

Sebahat Tuncel, Kısırkaya köyünde açılacak binlerce kapasiteli hayvan barınağıyla ilgili hayvan hakları savunucuları ile herhangi bir diyaloğun olup olmadığını sordu

HDP Kısırkaya’daki hayvan barınağını sordu

HDP milletvekili Sebahat Tuncel, Kısırkaya’daki hayvan barınağının kurulması aşamasında hayvan hakları savunucuları ile herhangi bir diyaloğun olup olmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, İstanbul’da Sarıyer’e bağlı Kısırkaya köyünde açılacak binlerce kapasiteli hayvan barınağıyla ilgili hayvan hakları savunucuları ile herhangi bir diyaloğun olup olmadığını sordu.

imctv.com.tr'de yer alan habere göre Tuncel, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde barınağın yapımına itiraz eden hayvan hakları örgütlerinin tepkilerini hatırlattı.

“Aktivistlerin ve uzmanların özellikle barınağın arazi seçimi ile ilgili ve barınağın gelecekte hayvanlara yaşatacağı sorunlarla ilgili ciddi endişeleri var.
“Böyle bir tesisin hayvan yararına değil aleyhine olacağını ifade ediyorlar. Uzmanlar, hayvanlar yararına olacağı iddia edilen bu tesisin kısa süre içerisinde amacından sapacağını endişesini taşımaktadır.”

Sarıyer Kent Dayanışması’nın “Köpek barınağa bahane. Önümüzdeki dönemde bölge tamamen imara açılacak” şeklindeki değerlendirmesini de hatırlatan Tuncel, barınağın inşası sırasında zemin etüt çalışmalarının bakanlık tarafından denetlenip denetlenmediğini sordu.

Tuncel, Bakan Güllüce’ye şu soruları sordu:

* Barınağın inşa edilecek yeri ve yapısı tercih edilirken konuya vakıf olan, tarafsız uzmanların, yerel derneklerin, platformların görüşlerine başvurulmuş mudur?
* Türkiye’nin konuyla ilgili taraf olduğu ulusal ve uluslararası hayvan hakları anlaşmalarına riayet edilmiş midir?
* Hayvan hakları savunucuları ve konuyla ilgilenen STK’ların konuya ilişkin görüş ve önerilerinin dikkate alınmadığı iddiası doğru mudur?

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 13:51
YORUM EKLE