HDP: Çorum Katliamı'nı unutmuyoruz

HDP, Çorum Katliamı’nın 36’ncı yıldönümünde yazılı bir açıklama yayınladı

HDP: Çorum Katliamı'nı unutmuyoruz
1980’de Çorum’da Alevi yurttaşlara yönelik yapılan katliam Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından kınanarak bir yazılı açıklmada bulunuldu.

HDP’nin açıklamasında, 36 yıl önce Çorum’da yapılan katliamın unutulmayacağı vurgulandı.

HDP’nin Çorum Katliamı’nın yıldönümünde yaptığı yazılı açıklama şöyle:
 
“36 yıl önce Çorum’da başlayan olaylarda onlarca Alevi yurttaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlercesi yaralanmış, ev ve işyerleri tahrip edilmişti. Devletin derinlerinde hazırlanmış olan planın aşamalarından olan Çorum Katliamı, Türkiye tarihinin kara sayfalarından sadece birisidir.
 
“Devlet güdümündeki yayınları ile nam salmış TRT’nin o günlerdeki "Çorum’da Alaaddin Camii’ne patlayıcı madde atılması ve dışarıdan ateş açılması ile olaylar başladı” yalanı, bu kışkırtıcı cümlenin camilerin hoparlörlerinden kente duyurulması ile sürdürüldü. Dönemin Valisi haberi doğrulayan veya yalanlayan bir açıklama yapmadı, askeri yetkililer sustu ve hazırlıklı olan eli silahlı gruplar Alevi mahallelerine saldırmaya başladı.

‘HALKIN TALEPLERİNDEN HİÇBİRİ KARŞILANMADI’

“Saldırıların çok daha ağır bir kıyıma dönüşmesini engelleyen halkın direnişi oldu. Türkiye, ne yazık ki, aradan geçen bunca zaman içinde Alevilerin eşit yurttaş olarak yaşadıkları bir ülke haline gelemedi. AKP iktidarı, Alevi Çalıştayları ve hükümet programlarına yazdığı vaatlerle Alevi toplumunu oyaladı. Ancak halkın taleplerinden hiçbiri karşılanmadı.
 
‘ALEVİLERE YÖNELİK AYRIMCILIK DEVAM EDİYOR’

“Bugün halen Alevilere yönelik ötekileştirme, ayrımcılık ve nefret söylemi yaşanıyor. ‘Cemevleri kırmızı çizgimizdir’ diyen Diyanet İşleri Başkanı ile bu konuları son hükümet programına bile almamış olan Saray-AKP iktidarının zihniyeti aynıdır ve ortaktır. Bu 'tekçi' ve baskıcı zihniyet, Türkiye’deki farklılıkların eşit ve ortak yaşamına dayanan demokratik bir geleceği inşa etme yaklaşımına sahip değildir. 

“Geçmişlerindeki acı olaylarla yüzleşemeyen toplumlar, demokratik ve ortak bir geleceği inşa edemezler. Çorum, Maraş ve Sivas katliamlarının hatırlanması, Alevi toplumunun acılarının paylaşılması, toplumsal barışın sağlanması için atılması gereken adımlar arasındadır.
 
‘DEVLET ÖZÜR BORÇLUDUR’

“Adaletin yerini bulmasını sağlayamayan devlet, Alevilere ve tüm topluma karşı halen özür borçludur. Benzeri insanlık suçlarının tekrarlanmaması için şart olan, devletin toplumdaki farklı halklara ve inançlara, kültürlere eşit değer veren ve bunu uygulayan bir anlayışta olmasıdır. Saray-AKP iktidarı, bu eşitlikçi anlayışın zerresine sahip değildir. 

“Geçmişte Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta ve coğrafyamızın diğer köşelerinde hayatlarını benzer insanlık suçları sonucu kaybetmiş tüm insanlarımızın acısını içimizde yaşatıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Çorum Katliamı ile ilgili Hafıza Kaydı’nın hazırladığı dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 18:27
YORUM EKLE