HDP Batman Milletvekili'nden Ezidiler için girişim

Ali Atalan, sığınmacıların Avrupa’ya göçünün önlenmesi için projelerine destek arıyor

HDP Batman Milletvekili'nden Ezidiler için girişim

Suriye ve Iraklı sığınmacıların Avrupa’ya göçünün durdurulmasına yönelik bir dizi proje hazırladıklarını belirten HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, “Almanya’da iktidardaki SDP ve Muhafazakar Partilerin üst düzey yöneticileriyle görüştük. Projelerimize verecekleri destekle sığınmacıları burada tutabiliriz” dedi.

“SIĞINMACILARIN GÖÇÜ İSTEMEYİZ AMA...”

Suriye ile Irak’ın Şengal bölgesinden Türkiye’ye yerleşen sığınmacıların Avrupa’ya yoğunlaşan göçünün önüne geçilebilmesi için Almanya’nın, kendilerinin hazırladığı projelere destek vermesi gerektiğini belirten HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, “Sığınmacıların Avrupa’ya göç etmesi isteğimiz değil. Ancak Türkiye’de kamplarda kalmasını da istemeyiz” dedi.
Irak’ın Şengal bölgesinden gelen Ezidilerin, Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köylerde yaşamlarını sürdürebilmesi için viraneye dönüşen eski evlerin restore edilmesinin şart olduğunu söyleyen Milletvekili Atalan, “Şu günlerde Almanya’daki insani kuruluşların kısıtlı olarak gönderdiği yardımlar çözüm değil. Türkiye’ye sığınan tüm sığınmacılara kalıcı çözüm bulunmalı. Savaşın sürdüğü ülkelerde koşullar normalleşmediği sürece komşu ülkelerde bazı alternatif projeler sığınmacılar için bir an önce hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

“ALMAN POLİTİKACILAR DESTEK SÖZÜ VERDİ”

Atalan, şöyle devam etti : “Sığınmacılara kısa ve orta vadeli projeler hazırlanmalı. Bir süre önce Almanya’da iktidardaki SDP ve Muhafazakar Partilerinin üst düzey yöneticileri ile görüştük. Beşiri ilçesinin Ezidiler’e ait köy ve mezralarında yaşamak isteyen Ezidi ailelerinin kalabilecekleri köylerdeki evlerin restore edilmesine yönelik projemize Alman politikacılar da sıcak baktı. Eğer bu projelerimiz desteklenirse hiçbir Ezidi Avrupa’yı düşünmez. Avrupa’ya bu gidişle göç devam ederse ırkçılık da artar. Avrupa’daki birçok politikacı da bu tehlikenin farkında. Bu nedenle sığınmacıların kendi kültürlerini devam ettirecekleri yerlerde kalmalarını istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 00:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tr
Tr - 3 yıl Önce

Fakir kurt halkiniza bakin birakin ezidileri

cemal kendal
cemal kendal @Tr - 3 yıl Önce

olur mu canım, ezidiler pkknin baş tacı, 10bin nüfusları ya var ya yok, 2 vekil aldılar müslüman kürtün oyuyla, ezidi kafada olan vekilleri saymıyorum bile. onlarla beraber 10dan fazla oluyor.

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

yezidi köyler kurulmali. muhacir yezidiler kamplarda kalamaz.