Hayvanları demir kafeslerden kurtarmak için ortak çağrı: Bu yerlere gitmeyin

"Hayvanat bahçesine gitmek yerine barınakları ziyaret edin"

Hayvanları demir kafeslerden kurtarmak için ortak çağrı: Bu yerlere gitmeyin

Doğada yaşaması gereken hayvanların hobi ve ticari amaçla satın alınarak demir kafesler ardında yaşamaya mahkûm edilen hayvanların kurtarılması için hayvan koruma dernekleri, veterinerler, avukatlar ve hayvanseverler tarafından çağrı yapıldı.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, "Bu hayvanlar esaret altındadır, mutsuzdur, hemen hemen hepsinin psikolojisi bozuktur. Esaret altında, habitatlarında var olan yaşam ömürleri önemli boyutta kısalmaktadır. O nedenle, insanlara, bu yerlere gitmemeleri, bu işletmelerin para kazanmalarının önüne geçilmesi konusunda uyarılarda bulunuyoruz" dedi.

Uzmanlar, özellikle yaban hayvanlarının sirkler, yunus parkları ve hayvanat bahçelerine hapsedilmesinin genetik yapılarının yanı sıra hukuki ve etik açıdan da uygun olmadığını belirtiyor.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, İÜ Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasret Demircan Yardibi ve HAYTAP Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat ortak çağrı yaptı.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, yaptığı açıklamada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca, yabani hayvanların yaşama ortamlarından koparılmaması, doğada serbestçe yaşayan bir hayvanın yakalanıp özgürlükten yoksun bırakılmamasının esas olduğunun altını çizdi. Kalafatoğlu, aksi halde para cezası kesildiğini ve hayvana el konulduğunu ifade etti.

Yabani hayvanların "Av ve Yaban Hayvanları ile Bunlardan Elde Edilen Ürünlerin Bulundurulması, Üretimi ve Ticareti Hakkında Yönetmeliğe" tabi olduğunu aktaran Kalafatoğlu, şu bilgileri verdi:

"Yabani hayvanların üretimi ve ticareti için sıkı bir prosedür uygulanır. Bu hayvanların yasal olmayan yollardan temini yasaktır. Yine bu bağlamda, yabani hayvanlar için nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşme olan 'Cites Sözleşmesi' kapsamında, liste halinde sayılı türlerin kontrol edilmesi gerekir. Listede yer almayan yasaklı bitki ve hayvanların evde bulundurulması yasaktır. Bulunduranlar hakkında yüksek para cezaları uygulanır ve yine bu hayvanlara el konulur."

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 19:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER