Hasankeyf'te 5 katlı mağara mahallesi ortaya çıktı

Kazı ve moloz temizleme çalışmaları sırasında çok sayıda yeni mağara bulundu

Hasankeyf'te 5 katlı mağara mahallesi ortaya çıktı

İnşaatı süren Ilısu Barajı ile sular altında bırakılacak olan Hasankeyf’te, kazı çalışmaları sırasında asırlardır bostan olarak kullanılan toprağın altında 5 katlı yüzü aşkın yeni mağara bulundu.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Ilısu Barajı nedeniyle günden güne yok edilen Hasankeyf Saha Mahallesi’nde yer alan ve bostan olarak kullanılan bölgede yapılan kazı ve moloz temizleme çalışmalarında 100’ün üzerinde yeni mağara gün yüzüne çıkarıldı. 

“BU MAĞARALARDAN HABERİMİZ YOKTU”

Batman Gazetesi'ne konuşan Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz şu bilgiyi verdi: Mağaraların bulunduğu alan Saha Mahallesi. Bu mağaraların varlığından haberimiz yoktu. Mağaraların bulunduğu alan asırlardır bostan olarak kullanılıyordu. Kayaya su değmesin ve zarar vermesin diye yapılan çalışmalarda alan molozdan temizlendi. Temizleme çalışmaları esnasında bostanın altında muhteşem mağaralar çıktı. Üst üste 5 katlı çok güzel bir mağara mahallesi bulundu. 5 katlı mağara mahallesi yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki topraktan temizlendi. Bu mağaraların sağlamlaştırılıp içi doldurularak üzerine dolgu kaya yapılıp sudan en az nasıl zarar görecekse öyle bir dolgu yapılarak korunacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 14:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER