Güney Afrika'daki mağarada 1,5 milyon yıllık ateş izleri keşfedildi

Wonderwerk Mağarası, insan evriminin ve kültürünün anlaşılması adına önemli bulgular içeriyor

Güney Afrika'daki mağarada 1,5 milyon yıllık ateş izleri keşfedildi

Güney Afrika’daki Kuzey Kap’te yapılan araştırmalarda, yaklaşık olarak 1 milyon yıl öncesine tarihlenen ateş izleri keşfedildi.

Araştırmalar kapsamında ortaya çıkan bulguları değerlendirmek adına bölgede laboratuvar kuran araştırmacılar, yaptıkları çalışmaları bir dizi makale şeklinde yayımladı.

Wonderwerk Mağarası, erken insanlık tarihi hakkında araştırmalar yapan uzmanlar için oldukça önemli bir buluntu alanı.

Mağarada çalışan Profesör Michael Chazan, 2004 yılında mağaraya ulaştıklarından beri, yaklaşık 1 milyon yıllık taş aletler, ateş kalıntıları ve kemik buluntular gibi pek çok önemli keşfe imza atıldığını belirtiyor.

Araştırmacılar, yapılan keşiflerle insanların ne zaman ateşten korkmayı bırakıp onu kontrollü olarak kullandıkları ile beraber yalnızca ateşin ilk kullanımını değil, onu nasıl kullandıklarını da anlamaya çalışıyor.

Uzmanlar o dönem yaşayan insanların yemekleri ateşte pişirdiklerine dair ellerinde fazla kanıt olmadığını, ancak etleri de çiğ yemediklerini düşündüklerini söylüyor.

Ateş kalıntılarının arkeolojik anlamda pek çok bilgiyi taşıdığını belirten araştırmacılar, mağaradaki yangın tabakalarının yaklaşık olarak 1.5 milyon yıl öncesine tarihlendiğini ve bu ateş tabakasının şu ana kadar bilindiği kadarıyla bir yerleşim alanında insan aktivitesi sonucu olarak karşılaşılan en erken ateş kalıntısı olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar Wonderwerk Mağarası’nın insan evriminin ve kültürünün anlaşılması adına önemli bulgular içerdiğini söylüyor. Uzun süredir devam eden Wonderwerk Mağarası hakkında şu ana kadar pek çok makale yayımlandı. 

KAYNAK:

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 21:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER