Gladyatör mezarları sergileniyor

12 gladyatör mezarı sergilenmeye başlandı

Gladyatör mezarları sergileniyor

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında çıkartılan gladyatör mezarları sergilenmeye başlandı.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, gazetecilere yaptığı açıklamada, Stratonikeia’nın “aşkın ve gladyatörlerin” kenti olarak bilindiğini söyledi.

Antik dönemde gladyatörlerin meşhur olduğunu vurgulayan Söğüt, kentteki kazı çalışmalarında ortaya çıkan gladyatör mezarlarının kentin giriş noktasına yerleştirdiklerini kaydetti.

Söğüt, gladyatörlerin mezar stellerinde resimleri ile Türkçe ve İngilizce tanıtımların olacağını dile getirdi.

Antik kent içinde kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Söğüt, “Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen kazıların haricinde karşılama merkezinde de çalışmalar yürütüyoruz. Daha önce kazılarda bulduğumuz gladyatörlerin mezarlarını buraya taşıdık. Ziyaretçilerin kente girişlerinden itibaren antik kente geldiklerini hissetmelerini istedik” diye konuştu.

Antik dönemin mezarlarının tamamının döneme uygun olarak yerleştirildiğini anlatan Söğüt, şunları söyledi:

“Şu anda 12 mezar antik kentin girişine taşındı ve mezarlardaki gladyatörlerin hepsinin ismini biliyoruz. Bu gladyatörlerle ilgili bilgilendirmeleri resimleriyle mezarların başına koyacağız. İnsanlar bu yoldan yürürken Akhilleus’un mezarının yanına geldiklerinde Akhilleus ile ilgili mezarda ne yazdıklarını okuyor olacaklar.”

Bilal Söğüt, gladyatör mezarlarının kent girişinde sergilenmesiyle, ziyaretçi sayısını artırmayı ve kentin iyi bir şekilde tanıtımı yapmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi. (Al Jazeera Türk)

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 09:35
YORUM EKLE